Z wizytą w Fundacji Muzeum Komiksu. Otwarcie pierwszej wystawy w ten piątek [ZDJĘCIA]

Fundacja Muzeum Komiksu przygotowuje pierwszą wystawę. Wernisaż już w ten piątek. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Trwają przygotowania do otwarcia siedziby fundacji Muzeum Komiksu. Pierwsza wystawa w budynku przy ul. Sarego 7 będzie poświęcona komiksom i ilustracjom prasowym Edmunda Hejdaka. Prace będą prezentowane na żywo po raz pierwszy.

Otwarcie siedziby fundacji to kolejny krok w kierunku utworzenia Muzeum Komiksu. Przy Sarego 7 mieści się galeria, w której prezentowane będą wystawy monograficzne, jak i czytelnia z literaturą naukową poświęconą komiksowi, ilustracji czy animacji. Wszystkie zbiory pochodzą z kolekcji Wojciecha Jamy, Artura Wabika i Tomasza Trzaskalika - inicjatorów utworzenia muzeum.

W kwietniu 2021 roku powołali do życia Fundację Muzeum Komiksu, której głównym celem jest powstanie w przyszłości placówki dokumentującej, archiwizującej i edukującej w sztuce komiksu. W przyszłym roku fundacja planuje uruchomienie własnej linii wydawniczej poświęconej historii komiksu.

Muzeum ma być również pomocne dla młodych naukowców. W placówce do ich dyspozycji będą komiksowe zbiory, z których studenci będą mogli korzystać podczas pisania swoich prac magisterskich czy doktorskich.

Pierwsza wystawa

W najbliższy piątek (3 września) o godzinie 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy komiksów i ilustracji prasowych Edmunda Hejdaka.

– Był to mało znany rysownik, aktywny głównie w latach 40. XX wieku. Jego ilustracje i komiksy ukazywały się na łamach Ilustrowanego Kuriera Polskiego od 1947 roku. Zaprezentujemy mało znane prace. Będzie to w zasadzie pierwsza okazja, aby zobaczyć je na żywo. Przy okazji chcemy nakreślić genezę serii „Furdyga i syn”, opowiadającej o slapstickowych przygodach starszego pana w meloniku i jego syna. Hejdak tworząc ten komiks wzorował się na cyklu „Vater und Sohn” Ericha Ohsera – mówi Artur Wabik, członek Zarządu Fundacji Muzeum Komiksu.

W sobotę (4 września) zaplanowano dwa spotkania, podczas których odbędą się premiery dwóch publikacji. O godzinie 18.00 rozpocznie się spotkanie poświęcone książce Pawła Chmielewskiego „Na dworze Goździkowego Króla" poświęconej polskim formom komiksowym w kontekście europejskim od XV wieku do 1914 roku. Godzinę później rozpocznie się dyskusja o książce „Komiks. Okolice (auto)biografii” pod redakcją dra Michała Traczyka. To drugi tom zebranych wykładów Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu.

Lata starań

Rozmowy na temat powstania w Krakowie Muzeum Komiksu trwają od kilku lat. Jak zaznacza Artur Wabik, za pierwsze działania w tym kierunku można uznać wystawy:  „Pierwszy krok w stronę Muzeum Komiksu w Krakowie”, zrealizowaną w 2016 roku w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, ekspozycję „Teraz komiks!” z 2017 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie i wystawę w Bibliotece Polskiej w Paryżu w 2019 roku.

– Po trzech obszernych wystawach prezentujących kolekcję Wojciecha Jamy, zaczęliśmy prowadzić rozmowy mające na celu pozyskanie budynku, w którym można by ją trwale eksponować. Rozmowy te zaczęły się przedłużać, ze względu na pandemię, ponieważ w momencie jej wybuchu wszystko w kulturze się zatrzymało. Po roku stagnacji zdecydowaliśmy się zrobić krok wyprzedzający. Rozmawiamy, oczywiście, w dalszym ciągu o przyszłości i docelowej siedzibie, ale chcemy pokazać, że możemy działać w trybie całorocznym już teraz, w naszej siedzibie przy ul. Sarego 7. Mamy tu 100 metrów kwadratowych, na których mieści się biuro fundacji, czytelnia i galeria. To lokal, w którym chcemy się jak najczęściej spotykać z naszymi odbiorcami, opowiadać o komiksie i rozmawiać o przyszłym muzeum – podsumowuje Artur Wabik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto