Rynek Główny wielką sceną. Teatry uliczne wracają po przerwie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czas na druga odsłonę Festiwalu Teatrów Ulicznych. W pierwszy wrześniowy weekend Rynek Główny ponownie stanie się sceną dla plenerowych przedstawień.

Tegoroczna, pierwsza odsłona festiwalu ULICA miała miejsce początkiem lipca. Druga część festiwalu potrwa od 4 do 5 września – tym razem spektakle będzie można zobaczyć na Rynku Głównym.

Dla publiczności wystąpią rodzime grupy teatralne, jak i teatry z Francji, Hiszpanii, Belgii, Czech czy Wielkiej Brytanii. Festiwal odbywa się pod hasłem „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja”.

– Chcemy, aby festiwal dostarczył widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomnił z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem – zapowiadał w lipcu Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Teatralne widowiska

Co tym razem będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy i turyści? Jak informuje teatr, w programie nie zabraknie widowiskowej animacji na rozkołysanych tyczkach, żonglerki, tańca czy opowieści z muzyką ludową odczytaną na nowo.

Przez cały weekend na Rynku Głównym będzie można zobaczyć Les ELéments DISPOnibles ze spektaklem „K.K. Klown Konzept”, TNT Shows z pokazem ruchomych tyczek, Teatr Pinezka z pokazem „Marionetki Clowna Pinezki”, Le G. Bistaki, Paul Morocco i Teatr Pijana Sypialnia z komediową historia opowiadaną tańcem, wielogłosowym śpiewem i muzyką ludową w nowoczesnej interpretacji.

„Śmiech jako antidotum”

W Krakowie publiczność zobaczy również spektakl „Ja, Mussolini!”, który zaprezentuje włoski aktor i komik Leo Bassi. Wcielając się w postać włoskiego przywódcy i twórcy faszyzmu, artysta w przewrotny sposób łączy żart i głęboką refleksję nad współczesnymi radykalizmami i politycznymi manipulacjami. Twórca uważa, że należy się bronić przed nimi z całych sił.

– Czyż można wyśmiać faszyzm lepiej, niż poprzez jego twórcę? Faszyzm potrzebuje ludzi stłamszonych i zastraszonych, ale my, klauni, jesteśmy na pierwszej linii walki, stosując śmiech jako antidotum na ideologię przemocy – mówi Leo Bassi.

W niedzielę odbędzie się również pokaz przedstawienia „PLI”, w trakcie którego Viktor Černický zanurzy się w nieskończony wysiłek budowania, rekonstruowania i burzenia. W efekcie widzowie zobaczą inteligentny i żartobliwe przedstawienie będące metaforą nieustającej ludzkiej dynamiki, cierpliwości i wytrwałości w próbach tworzenia niezwykłych form architektonicznych ze zwykłych przedmiotów.

Otwarcie nowej siedziby

Druga odsłona festiwalu jest połączona z otwarciem nowej siedziby Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego. Jej otwarcie nastąpi już w przyszłym tygodniu – 6 i 7 września.

– Podczas inauguracji chcemy pokazać naszą dwutorową działalność - plenerową i sceniczną. Stąd część widowiska odbędzie się w ogrodzie, a druga część w budynku. Spektakl złożony będzie z etiud przygotowanych przez najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy. Wykorzystamy charakterystyczne dla Teatru KTO środki - elementy teatru w przestrzeni miejskiej, zaskoczenia, instalacji, tańca i performansu. W październiku natomiast ruszamy z regularnym repertuarem scenicznym – zapowiada Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus