Nowy dom Teatru KTO. Otwarcie tuż po wakacjach [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Początkiem września Teatr KTO planuje otwarcie nowej siedziby przy ul. Zamoyskiego 50.


– Cieszymy się z tej inwestycji, bo to będzie nowy dom naszego teatru. Po naszych pokoleniach przyjdą inne, a Podgórze zyskuje nowy, piękny obiekt teatralny – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Teatr odlicza dni do otwarcia nowej siedziby, które ma nastąpić tuż po  wakacjach. „Nowy dom” teatru będzie się mieścić w miejscu budynku dawnego Kinoteatru Wrzos w Podgórzu. Autorami koncepcji i projektu są artysta Aleksander Janicki i architekt Mariusz Twardowski z zespołem.

W budynku i ogrodzie

Kluczowym założeniem było przywrócenie frontowej elewacji pierwotnej formy historycznej. Zlikwidowane zostały zmiany i przebudowy z lat 70., dzięki czemu udało się wydobyć kształt ściany szczytowej z odtworzonym historycznym układem otworów okiennych i stolarki. Została ona oddzielona od pozostałych części budynku przeszklonym foyer.

Nad mieszczącą się w budynku salą teatralną znajduje się przysłona. Otwierany dach posiada funkcję zdalnego sterowania średnicą otworu w stropie, co daje możliwość otwarcia sali na warunki atmosferyczne.

Teatr zaprosi widzów również do mieszczącego się z tyłu budynku ogrodu. Powstała tu altana będąca mobilną sceną. W plenerowej widowni będzie dostępnych 180 miejsc. Kompleks zamyka – od strony parku Bednarskiego – platforma widokowa, z której rozpościera się widok na Kraków.

Łączny koszt powstania nowej siedziby i ogrodu to ok. 26 mln zł.

Plan otwarcia

Inauguracja nowej sceny nastąpi 6 września.

– Pierwsze dwa dni otwarcia upłyną pod znakiem wydarzenia Teatr Otwarty. Zaplanowaliśmy dwa spektakle, które zagramy 6 i 7 września o godzinie 19.00 w reżimie sanitarnym. Oprócz nowej siedziby zaprezentujemy widzom również nasz ogród – mówi Zoń.

Do regularnej gry teatr planuje wrócić początkiem października.

– Pierwszą premierą będzie poetyckie przedstawienie Joanny Braun pod roboczym tytułem „Serena”, do którego próby rozpoczną się pod koniec września. Na naszej scenie będą występować grupy z Polski i różnych zakątków świata. To będą występy, których w Krakowie na co dzień nie można zobaczyć. Te, które wydadzą nam się interesujące, będziemy ściągać do naszego miasta, Każda niedziela będzie natomiast upływała pod znakiem programu „Dziecko, Dzieci, Dzieciństwo” – zapowiada dyrektor Teatru KTO.

Podgórska Parada Teatralna

Wcześniej teatr zaprosi widzów na rynek Podgórski. Już 19 sierpnia odbędzie się tu Podgórska Parada Teatralna. Motywem przewodnim wydarzenia będzie „Teatr Korzeni”, czyli tematyka mniejszości etnicznych.

– Spektakle, pokazy tańca, warsztaty oraz koncert przybliżą symbolikę pieśni i tańców tradycyjnych, przekaz jaki niosą dla słuchaczy i świata, a także rytuały jakie im towarzyszą od wieków. Widzowie będą mogli posłuchać koncertu Karoliny Cichej, wokalistki nominowanej w tym roku do Fryderyków, zobaczyć występ Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz wziąć udział w organizowanych przez nich warsztatach. Tego dnia Teatr Migro zaprezentuje również dwa spektakle: „DROM - ścieżkami Romów” i „Ławka” – wymienia Faustyna Ostróżka z Teatru KTO.

Wydarzenie potrwa w godzinach 16.00 – 21.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze