Wystawa jednego obrazu w Cricotece. „To niepowtarzalne dzieło Kantora” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Cricoteka zaprasza na pokaz obrazu „Emballage VI” Tadeusza Kantora. Wielkie, dwumetrowe płótno powstałe w 1967 roku jest prezentowane po raz pierwszy w Polsce.

Dzieło jest jednym z serii ambalaży Kantora, których koncepcję sprecyzował w „Manifeście ambalaży” w 1963 roku.

W prezentowanym w Cricotece dziele Kantor łączy elementy garderoby z zarysami figury i detali ciała człowieka.

– To niepowtarzalne dzieło. W latach 60. nadal były przepracowywane aspekty związane z traumą wojenną. Na obrazie Kantor nie przedstawia konkretnej postaci. Poprzez formowanie postaci ludzkiej i użycie wielu elementów, mierzył się z poczuciem utraty ludzkiej godności. Artysta mawiał, że czas wojny i panów świata sprawił, że stracił zaufanie do dawnego wizerunku o wspaniale uformowanych kształtach – mówi kierowniczka Muzeum Tadeusza Kantora Małgorzata Paluch-Cybulska.

Dlatego też „Emballage VI” przedstawia rozbitą ludzką postać. – Trochę rozpostartą na płaszczyźnie płótna, jakby rozwalcowaną, jak okaz motyla z rozpostartymi skrzydłami – dodaje Paluch-Cybulska.

Pierwszy pokaz w Polsce

Do Cricoteki obraz trafił w ramach depozytu z prywatnej kolekcji. Obraz wraz z innymi osiemnastoma ambalażami artysty z lat 1965–1967 został wysłany przez Tadeusza Kantora na IX Biennale w Săo Paulo, odbywające się na przełomie 1967/68 roku. Za swoje prace artysta otrzymał nagrodę.

Dzieło Kantora jest prezentowane po raz pierwszy w Polsce.

Prezentację obrazu uzupełnia projekcja filmu „Tadeusz Kantor. Malarz. Rozmowa Denisa Bableta z Tadeuszem Kantorem”. Archiwalne nagranie powstało w roku 1982, przy okazji wystawy prac Tadeusza Kantora w Galerie de France w Paryżu. Artysta przedstawia w nim przyczyny, dla których postanowił zostać malarzem oraz okoliczności pierwszych prób malarskich.

W 2022 roku Crcioteka planuje prezentację ambalaży Kantora w kontekście jego teatralnej twórczości. Ekspozycję będzie można zobaczyć w Galerii-Pracowni przy ul. Siennej.

Dzieło „Emballage VI” można oglądać w sali wystaw czasowych w Cricotece (ul. Nadwiślańska 2-4).