Wystawa rysunków i fotografii Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury

W NCK widzowie mogą również zajrzeć do stałej galerii Beksińskiego. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

18 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa rysunków i fotografii Zdzisława Beksińskiego.

– Na wystawie czasowej znajdzie się 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. W czasie wakacji jest czynna również stała galeria malarstwa artysty – informuje Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Na wystawie widzowie zobaczą prace z lat 1956 – 2000, które Beksiński tworzył w rozmaitych technikach i formatach.

Prezentowane na wystawie fotografie to przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże. Natomiast rysunki pozwolą widzom zobaczyć, jak artysta zmieniał style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice.

Wystawa potrwa od 18 sierpnia do 2 września. Ekspozycję można oglądać w godzinach 11.00 – 19.00 (Biała Galeria CENTRUM).

Najbardziej znane dzieła

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza również do stałej galerii prac Beksińskiego. W jej przestrzeni prezentowanych jest 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw. okresu fantastycznego w twórczości malarza.

To właśnie wtedy powstawały  jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.

Aranżację wystaw Zdzisława Beksińskiego przygotowała Joanna Gościej-Lewińska.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta