Muzeum Lotnictwa Polskiego ma nowego dyrektora

Muzeum Lotnictwa ma nowego dyrektora fot. UMWM/mat.prasowe

Zarząd Województwa Małopolskiego powołał Tomasza Koseckiego na stanowisko dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

- Pokładamy duże nadzieje związane z Panem dyrektorem Tomaszem Koseckim, zwłaszcza że jego doświadczenie - szczególnie w obszarze edukacji - jest bardzo szerokie, a naszym oczekiwaniem jest, by funkcjonowanie Muzeum Lotnictwa Polskiego było w przyszłości kompatybilne z Cogiteonem, który powstaje w niewielkiej odległości od Muzeum. Zależy nam, by muzeum realizowało szeroko pojętą działalność edukacyjną - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Podczas spotkania marszałek Witold Kozłowski i Iwona Gibas z zarządu województwa podpisali umowę i wręczyli akt powołania nowemu dyrektorowi.

Zarząd Województwa Małopolskiego powołał Tomasza Koseckiego na stanowisko dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz zasięgnięciu wymaganych opinii.

Podpisana umowa będzie obowiązywała przez 7 lat od dnia powołania nowego dyrektora, od 9 sierpnia 2021 roku.

Nowy dyrektor

Tomasz Kosecki jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, pracował m.in. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu, Banku Przemysłowo Handlowym i Firmie Wiśniowski. Po zakończeniu studiów i rozpoczęciu pracy zawodowej zaangażował się w działalność społeczną. Był m.in. Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” w Nowym Sączu, radnym gminy Łososina Dolna, członkiem Zarządu Gminy oraz Wiceprzewodniczącym Rady Gminy oraz członkiem Rady Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Od wielu lat jest inicjatorem i organizatorem wielu akcji poświęconych upamiętnieniu tradycji lotniczych i niepodległościowych. Sprawując funkcję prezesa Aeroklubu Podhalańskiego, zrealizował szereg inwestycji na lotnisku w Łososinie Dolnej. Współtworzył Sądeckie Towarzystwo Lotnicze „Orlik”, w którym również pełnił funkcję prezesa. W ramach działalności stowarzyszeń zorganizował szereg imprez i zawodów sportowych rangi ogólnopolskiej, m.in. mistrzostwa Polski w modelarstwie, zawody paralotniowe, festyny, pokazy lotnicze. Ukończył kurs paralotniowy i posiada licencję pilota paralotni oraz kwalifikacje do wykonywania lotów dronami. Posiada również na swoim koncie sukcesy w sporcie modelarskim, w tym dwa tytuły Mistrza Polski.

Kosecki za popularyzowanie i upamiętnianie wiedzy na temat historii lotnictwa polskiego otrzymał wyróżnienie „Błękitne Skrzydła” i tytuły: Srebrnego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Srebrnego Jabłka Sądeckiego za zasługi dla Ziemi Sądeckiej, przyznawanego przez Starostę Nowosądeckiego.

W 2019 roku został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności lokalnej, a w 2020 r. został odznaczony medalem Pro Patria za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.