Startuje pierwsza edycja Krakowskiego Festiwalu Tańca

Krakowski Festiwal Tańca to nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego. fot. M. Zakrzewski/ mat.prasowe NCK

„Zobaczyć taniec” będzie można w Nowohuckim Centrum Kultury. W programie taneczne spektakle, wystawy i warsztaty.


Krakowski Festiwal Tańca to nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Według planów, ma się on odbywać każdego lata w Nowohuckim Centrum Kultury.

– Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tańca współczesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencjału, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencjału tancerzy, choreografów i performerów – mówi Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Wydarzenie powstało z połączenia Festiwalu Tańca Współczesnego SPACER, konkursu choreograficznego 3..2…1.. TANIEC! i BalletOFFFestival. Pierwsza odsłona festiwalu odbędzie się pod hasłem „Zobaczyć taniec”.

Taneczne spektakle

Pierwsza edycja festiwalu potrwa od 9 do 15 sierpnia. W poniedziałkowy wieczór zainauguruje ją spektakl tańca współczesnego „Tytum” opowiadający o spotkaniu, ruchowej podróży i badaniu procesów komunikacji. Przedstawienie to efekt współpracy choreografki i tancerki Marty Wołowiec z Poernimą Gobardhan – pochodzącą Niderlandów choreografką i tancerką wykształconą w tradycji południowoindyjskiego tańca klasycznego Bharata Natyam.

W programie znalazły się jeszcze m.in. spektakl „Mechanics of distance” Máté Mészárosa koncentrujący się na umieszczeniu statycznych i ruchomych ciał w przestrzeni, „Sticky Fingers Club” autorstwa Danieli Komędery-Miśkiewicz, Dominiki Wiak, Dominiki Więcek i Moniki Witkowskiej  czy spektakl site-specific „Częstotliwość”. W ostatnim z wymienionych nie zabraknie technik linowych i współczesnych technik tańca wertykalnego zaprezentowanych przez twórców LineAct.

– Dodatkowo w programie przewidujemy warsztaty taneczne z pedagogami z Polski i zagranicy dla osób na różnym poziomie zaawansowania i w różnym wieku, spektakle taneczne, panele dyskusyjne oraz wydarzenia towarzyszące – wymienia Gajoch.

Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano m.in. wieczorne rozmowy pospektaklowe czy warsztaty tańca współczesnego dla osób początkujących i zaawansowanych oraz warsztaty „Ruchome ślady” dla opiekunów z dziećmi w wieku 5-7 lat. Przed siedzibą Nowohuckiego Centrum Kultury można już oglądać wystawę fotografii Klaudyny Schubert.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta