Spektakle Teatru KTO tylko dla zaszczepionych? [Rozmowa]

Teatr KTO na rynku Podgórskim. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
- Patrząc na to, co się dzieje, na pewno będą obowiązywać limity na widowni i noszenie maseczek. Zastanawiam się nad tym, czy na widownię nie będę zapraszał wyłącznie widzów zaszczepionych - mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Natalia Grygny: Pandemia trwa. Czy dzięki plenerowym przedstawieniom teatr podreperował swój budżet?

Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO: Staraliśmy się działać oszczędnie, ale graliśmy kiedy tylko się dało. Otrzymaliśmy „lekką pomoc covidową”, mieliśmy ograniczony budżet na tegoroczny 34. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA. Jak wszyscy czekamy na to, aż sytuacja się poprawi.

Festiwal podzielono na dwie części, pierwsza już za nami. Czy myśli Pan, że uda się zorganizować wrześniową odsłonę?

Myślę, że uda się nawet przy obostrzeniach. Czwarta fala i tak jest nieunikniona. Patrząc na to, co się dzieje, na pewno będą obowiązywać limity na widowni i noszenie maseczek. Zastanawiam się nad tym, czy na widownię nie będę zapraszał wyłącznie widzów zaszczepionych.

Niezaszczepieni nie wejdą ani na spektakle organizowane w siedzibie teatru, ani na miejsca na widowni podczas pokazów plenerowych?

I tu, i tu. W plenerze obowiązują inne obostrzenia, w siedzibie teatru inne. Może pójdę śladem moich kolegów we Francji czy we Włoszech, którzy  na plenerowych festiwalach na widownię zapraszają wyłącznie widzów zaszczepionych.

Otwarcie nowej siedziby jest planowane początkiem września.

Cieszymy się z tej inwestycji, bo to będzie nowy dom naszego teatru. Po naszych pokoleniach przyjdą inne, a Podgórze zyskuje nowy, piękny obiekt teatralny. Chcę podkreślić, że ta siedziba powstała przy wspólnych wysiłkach komisji kultury, rady miasta i prezydenta, jeśli chodzi o finansowanie. Dużą pomocą były tez środki unijne. Łączny koszt powstania nowej siedziby i ogrodu to ok. 26 mln zł. Pierwsze dwa dni otwarcia upłyną pod znakiem wydarzenia Teatr Otwarty. Zaplanowaliśmy dwa spektakle, które zagramy 6 i 7 września o godzinie 19.00 w reżimie sanitarnym. Oprócz nowej siedziby zaprezentujemy widzom również nasz ogród. 1 października zaczynamy regularną grę przez pięć dni w tygodniu. Pierwszą premierą będzie poetyckie przedstawienie Joanny Braun pod roboczym tytułem „Serena”, do którego próby rozpoczną się pod koniec września. Na naszej scenie będą występować grupy z Polski i różnych zakątków świata. To będą występy, których w Krakowie na co dzień nie można zobaczyć. Te, które wydadzą nam się interesujące, będziemy ściągać do naszego miasta, Każda niedziela będzie natomiast upływała pod znakiem programu „Dziecko, Dzieci, Dzieciństwo”.

Teatr nie ograniczy plenerowej działalności?

Teatr będzie pracował intensywnie, do czego dokładamy również plenerową działalność. 19 sierpnia na rynku Podgórskim odbędzie się Podgórska Parada Teatralna. W jej ramach zaplanowaliśmy koncert i spektakl. W planach mamy również organizację II Podgórskiego Balu Sylwestrowego. Ogród przy nowej siedzibie również będzie miejscem teatralnych działań. W plenerowej widowni będzie mogło zasiąść 180 widzów. Do dyspozycji mieszkańców będzie również platforma widokowa. Ogród będzie żył i uzupełni naszą działalność.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze