Naukowcy informują o dużym postępie. Chodzi o test na koronawirusa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Specjalistyczna firma SenxDx i naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii poinformowali o kroku milowym w drodze do produkcji „ultraszybkiego” testu diagnostycznego w kierunku wirusa COVID-19.

Od pierwszych informacji dotyczących nowego wirusa naukowcy pracowali nad tym, by go jak najlepiej poznać. Pod koniec stycznia cytowany przez portal naukowacpolsce.pap.pl prof. Krzysztof Pyrć z MCB UJ mówił, że tempo badań nad wirusem jest imponujące.

– Minęło zaledwie kilka tygodni od pierwszych zakażeń, a wiemy już, jak zbudowany jest wirus i jak wygląda jego genom. Mamy również wstępną charakterystykę jednostki chorobowej – stwierdził naukowiec.

Jak podaje firma na swojej stronie internetowej, miesiąc po rozpoczęciu współpracy z naukowcami został osiągnięty ważny cel – chodzi o wybór białka.

– Nowy test będzie oparty na naszej platformie SensDx i będzie przeznaczony do użytku poza laboratorium. Pozwoli to na szybki przegląd w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki, np. na lotnisku lub stacji – informują eksperci.

W komunikacie firma wyraża nadzieję, że uda się zmniejszyć ryzyko epidemii dzięki szybkiemu rozpoznaniu zarażonych osób.

– Cały zespół dołoży starań, aby wprowadzić test koronawirusa na rynek w nadchodzących miesiącach – czytamy.

– Opieramy się na technologii stworzonej prze firmę SensDx, która już jakiś czas temu opracowała serię testów, a część z nich już została zatwierdzona do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę – mówi prof. Pyrć.

– Na ten moment zaczęliśmy realne prace w laboratorium, ale jesteśmy na początku drogi. Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach – dodaje.

Rozwój badań nad opracowaniem szybkiego testu diagnostycznego jest możliwy m.in. dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zdecydowało się przekazać na ten cel 25 mln złotych.

comments powered by Disqus