Naukowcy zajrzeli do grobu króla Łokietka

fot. Katedra na Wawelu/facebook

W listopadzie 2019 roku naukowcy wykonali badania endoskopowe wnętrza grobowej komory króla Władysława Łokietka. Teraz możemy zobaczyć efekt ich pracy.

Badania zostały wykonane w przeddzień okrągłej, 700-letniej rocznicy koronacji Władysława Łokietka. Wyraził na nie zgodę ówczesny dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i konserwator wzgórza wawelskiego, prof. Jan Ostrowski.

Od tego czasu materiały graficzne były opracowywane przez zespół naukowców.

–  6 października 2020 r. materiały te zostały zaprezentowane gronu naukowców, którzy zostali zaproszeni do udziału w opracowaniu naukowym wnętrza komory i przedmiotów, które się w nim znajdowały – informuje Katedra na Wawelu.

Na facebookowej stronie Katedry możemy znaleźć również krótki film, który przedstawia wnętrze grobu króla Łokietka. Pierwotnie ciało króla przykrywał całun, a jego twarz została zasłonięta chustą.

Nowe odkrycia

W sierpniu 2020 roku rozpoczął się remont królewskich nagrobków. Sarkofag Władysława Łokietka był jednym z pierwszych, który został poddany pracom. Już na początku okazało się, że znajdował się w nieco gorszym stanie niż sarkofag Władysława Warneńczyka.

– Proces oczyszczania sarkofagu pozwala rozpoznać zakres ingerencji wtórnych. I tak w przypadku sarkofagu Łokietka widać, które partie są oryginalne, a które zostały uzupełnione w XIX wieku i przekształcane w późniejszych latach – tłumaczył w sierpniu Ignacy Jakubczyk, konserwator dzieł sztuki, kierujący pracami konserwatorskimi w katedrze.

Sarkofag króla Łokietka był pierwszym królewskim nagrobkiem wzniesionym w wawelskiej katedrze. Prawdopodobnie powstał w latach 1341-1346 i wiele wskazuje na to, że jego twórca mógł pochodzić z Hesji.

Na płycie znajduje się wyobrażenie zmarłego króla. Nie wiadomo jednak, czy jego twarz jest autentyczna. Według sprawozdania bpa Andrzeja Trzebickiego z XVII wieku, postać na tumbie jest trudna do rozpoznania. Początkiem XIX wieku kamieniarze przekuli twarz króla Łokietka.

Znajdujący się nad nagrobkiem baldachim pochodzi z początku XX wieku. Został zaprojektowany przez Sławomira Odrzywolskiego. Odkrył on ślady pierwszego baldachimu, który prawdopodobnie został usunięty pod koniec XVII wieku. Uważano, że twórcą rzeźb na baldachimie był rzeźbiarz Jan Raszka. Jednak w trakcie ostatnich prac, badacze odkryli na nim podpisy innych osób.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto