Naukowiec UJ na prestiżowej liście Highly Cited Researchers 2024

Prof. Tomasz Guzik, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Wydziału Lekarskiego UJ Collegium Medicum znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata.

Raport Highly Cited Researchers informuje o badaczach, którzy mają największy wpływ na światową naukę, a powstaje na podstawie analizy cytowań publikacji w bazie Web of Science. Obejmuje 21 kategorii naukowych oraz kategorię interdyscyplinarną (cross-field) i to właśnie w tej ostatniej znalazł się prof. Tomasz Guzik, który ma w swoim dorobku 368 publikacji (56 z nich była cytowana ponad 100 razy). Łącznie jego prace do tej pory były cytowane 24,5 tys. razy i w tym roku jest jedynym naukowcem na liście, który wskazał afiliację z polską instytucją naukową.

Prof. Tomasz Guzik jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i alergologii. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół takich zagadnień jak: kardiologia eksperymentalna, choroby wewnętrzne, medycyna translacyjna; subspecjalności: nadciśnienie tętnicze, dysfunkcja naczyniowa, stres oksydacyjny, immunologia naczyń krwionośnych.

Dossier

Badacz to absolwent Wydziału Lekarskiego UJ CM. Następnie ukończył studia podyplomowe w zakresie medycyny molekularnej na Uniwersytecie Oxfordzkim. Po uzyskaniu stopnia doktora kontynuował współpracę z Division of Cardiovascular Medicine Uniwersytetu w Oksfordzie jako visiting post-doctoral fellow w latach 2001-2004. W 2004 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2009 r. tytuł profesora. Od 2005 roku ściśle współpracuje z zespołem naukowców w Emory University School of Medicine w Atlancie, gdzie w latach 2005-2008 pracował jako associate professor, prowadząc pionierskie badania nad patomechanizmami nadciśnienia tętniczego. Od początku swojej drogi naukowej był laureatem konkursów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Na co dzień kieruje Katedrą Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi UJ CM oraz Ośrodkiem Genomiki Medycznej Omicron. Jest też związany z Uniwersytetem w Glasgow, gdzie pełni prestiżową funkcję Regius Professor of Physiology and Cardiovascular Medicine. Pełni funkcje w licznych gremiach polskich i międzynarodowych, jest też redaktorem naczelnym jednego z najważniejszych czasopism Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) "Cardiovascular Research" i członkiem wielu międzynarodowych towarzystw naukowych.