Ograniczenie wentylacji przyczynia się do rozwoju pleśni i zagrzybienia mieszkania, a w skrajnych przypadkach nie chroni nas również przed czadem. Na całe szczęście stosowanie nawiewników okiennych staje się w Krakowie coraz bardziej powszechne.
Firmy je montujące, często działając na zlecenie spółdzielni lub administratorów nieruchomości, spotykają się ze stwierdzeniem lokatorów: „Nie po to wymieniałam okna na szczelne plastiki, żebyście mi teraz je dziurawili”. Pomimo poprawy sytuacji, część mieszkańców Krakowa nadal nie rozumie na czym polega właściwa cyrkulacja powietrza w mieszkaniu.
Pozorna oszczędność
– Świadomość krakowian co do sensu i konieczności stosowania nawiewników jest dużo większa niż przed laty. Moim zdaniem w dużej mierze wiąże się to z zamożnością danej społeczności. Wśród ludzi uboższych pokutuje pogląd, że każda nieszczelność w mieszkaniu to strata ciepła, a więc i pieniędzy – informuje Bartosz Niepsuj z firmy Sortis.
Nieodpowiednia wentylacja w dalszej perspektywie zmusza ludzi ubogich do zwiększenia wydatków na ogrzewanie mieszkania. Zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że powietrze, które mają w domu, ma dużą wilgotność i jest niezwykle trudne do ogrzania.
– Koszt walki ze skutkami nieprawidłowej wentylacji już po fakcie często przewyższa zyski z pozornej oszczędności. Pragnę podkreślić, że „świeże” powietrze z zewnątrz jest bardziej suche i dużo łatwiej je ogrzać niż „zmęczone” wilgotne. Dzięki temu odczuwalna temperatura w mieszkaniu będzie wyższa. Powietrze przez nawiewnik wpływa do pomieszczeń tylko w górnej części okna i w pierwszej kolejności wymiesza się z powietrzem cieplejszym przy suficie – wyjaśnia Bartosz Niepsuj.
Nie wszystkie spełniają standardy
Częstym rozwiązaniem stosowanym przez spółdzielnie w Krakowie jest montaż nawiewników na klatkach schodowych. W zdecydowanej większości takie działanie było już przeprowadzone. Jest to dobre rozwiązanie, pozwalające zapewnić choć częściowy napływ już wstępnie ogrzanego powietrza do mieszkań. Pomimo słuszności stosowania nawiewów okiennych na rynku pojawiło się sporo takich, które nie spełniają standardów.
– Zazwyczaj nawiewniki doprowadzają powietrze odpowiednio, ale nie wszyscy producenci wykonują takie, które spełniają standardy. Spotykamy się też z problemem nieodpowiedniego montażu przez niektóre firmy. Niestety chińskie nawietrzniki również są dość powszechne – informuje kominiarz z firmy wielobranżowej Michał Horosin.
Dużą rolę w montowaniu nawiewników odgrywają krakowskie spółdzielnie mieszkaniowe. Większość z nich zmusza lokatorów do montowania nawiewników we własnym zakresie, powołując się na zalecenia zakładów kominiarskich. Ciekawym przypadkiem jest działanie SM Podwawelska, gdzie zdecydowano się na zwracanie połowy kosztów z faktury przedstawionej przez członka spółdzielni. Nieliczne spółdzielnie rozwiązują sprawę kompleksowo, zlecając w drodze przetargu zewnętrznej firmie montaż w każdym mieszkaniu budynków wielorodzinnych.