Nie będzie zakazu korzystania z komórek w tramwajach

We wszystkich nowych pojazdach MPK są gniazda do ładowania telefonów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wbrew oczekiwaniom mieszkanki, na rozmowę z którą powołuje się radna miejska Marta Patena, miasto nie zamierza wprowadzać żadnych dodatkowych ograniczeń w korzystaniu z telefonów komórkowych w tramwajach i autobusach.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie radna Marta Patena poprosiła prezydenta w interpelacji. Jak mówi, zrobiła to po spotkaniu z mieszkanką, która stanowczo żąda zakazu używania telefonów w tramwajach i autobusach. Radna zacytowała też fragmenty pisma, w którym mieszkanka domaga się „szybkiego decyzyjnego zakazu w mieście wchodzenia z włączonymi komórkami do tramwaju i autobusu”. Pisze też: „Jadę w tramwaju w otoczeniu 4-ech komórek, ja tak reaguję, jako mieszkaniec Krakowa nie chcę smogu na sobie z komórek włączonych, bo młodzież: coś szuka, gra, telefonuje, itd.” (dokładny cytat).

Szkodliwe promieniowanie

Prezydent odpisał radnej, choć z odpowiedzi można wywnioskować, że nie zrozumiał intencji interpelacji. Odpowiedź dotyczy bowiem hałasu w pojazdach, a nie elektrosmogu, a więc zagrożenia wynikającego z promieniowania emitowanego przez urządzenia.

Elektrosmog to jeden z głównych tematów aktywności radnej Marty Pateny. Tego dotyczy też większość jej interpelacji. W marcu radna zaproponowała m.in. rozważenie wycofania sieci wi-fi ze szkół i przetłumaczenie na koszt miasta publikacji o szkodliwości sieci bezprzewodowych dla zdrowia. We wrześniu natomiast pytała o technologię, w jakiej działają tzw. „inteligentne liczniki” do pomiaru zużycia mediów – czy wysyłają sygnał w sposób ciągły i czy mieszkaniec może się nie zgodzić na instalację takiego urządzenia.

Telefon nie przeszkadza

Odpowiadając na pytanie o telefony w komunikacji miejskiej, prezydent stwierdził, że miasto nie planuje wprowadzać żadnych dodatkowych ograniczeń. Dodatkowych – ponieważ regulamin przewozów już teraz zabrania zakłócania spokoju w pojeździe, czym można objąć również głośne rozmowy przez telefon. – Wprowadzenie dodatkowego zakazu używania telefonu komórkowego w innych celach (gry, przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki przez słuchawki) nie jest zasadne, gdyż w powszechnym odczuciu nie przeszkadza to innym pasażerom – przekonuje prezydent Majchrowski.

comments powered by Disqus