Nie dołem, a górą. Będzie nowe przejście przez tory przy Wielickiej

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pasażerowie korzystający z przystanków tramwajowych „Wlotowa” mają zyskać możliwość przejścia na drugą stronę torowiska bez korzystania z przejścia podziemnego. ZDMK w tym roku chce mieć gotowy projekt takiej zmiany.

Na skrzyżowaniu ulic Wielickiej, Wlotowej i Prostej piesi korzystają z przejścia podziemnego. Można nim dojść zarówno na perony przystanków tramwajowych, jak i na drugą stronę ulicy Wielickiej. Nie jest ono wyposażone w windy, jedynym dostępnym ułatwieniem są zjazdy dla wózków.

Jest szansa, że przynajmniej część użytkowników tego przejścia będzie mogła łatwiej dojść do celu – Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał właśnie przetarg na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do wyznaczenia przejścia naziemnego przez torowisko tramwajowe. Już samo to pozwoli na łatwiejsze dojście na peron w stronę Bieżanowa i skróci przesiadkę między autobusem i tramwajem.

W wytycznych Zarządu Transportu Publicznego można wyczytać, że jedynym miejscem, gdzie można wykonać takie przejście bez utrudnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej, jest początek peronu w stronę centrum miasta. Przejście powstałoby więc mniej więcej na wysokości przystanku autobusowego. Nie da się natomiast wykonać go w pobliżu przejścia podziemnego, ponieważ mocno skróciłoby to długość peronów.

Przejście ma być dobrze oświetlone, nie ma natomiast planów, by powstała tam dodatkowa sygnalizacja świetlna.

Co z przejściem przez Wielicką?

W minionym roku radny Artur Buszek pytał w interpelacji o utworzenie naziemnego przejścia nie tylko przez torowisko, ale również przez ulicę Wielicką. Powoływał się m.in. na fakt braku dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale też i na potrzebę kompleksowego rozwiązania problemów na tym skrzyżowaniu, w tym poprawy bezpieczeństwa.

Wiceprezydent Andrzej Kulig w odpowiedzi nie odniósł się jednak bezpośrednio do tego pomysłu, opisując za to plany dotyczące przebudowy istniejącego przejścia podziemnego. Zgodnie z nimi, schody miałyby tam zostać zamienione na pochylnie o niewielkim spadku, powinny się też pojawić trzy windy (w jednym przypadku zmieści się tylko platforma przyschodowa).

To wszystko jednak wymaga sporych środków, nie tylko na samą budowę, ale też wcześniej na aktualizację dokumentacji, która zdążyła stracić ważność. W tegorocznym budżecie takie zadanie się nie zmieściło i nie ma żadnej gwarancji, że znajdzie się w kolejnym. – W 2016 roku zlecono projekt przebudowy przejścia podziemnego pod ul. Wielicką. Projekt przewidywał remont obiektu, schodów stanowiących dojścia do przejścia oraz dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po zabezpieczeniu środków w budżecie, w pierwszej kolejności konieczna będzie aktualizacja projektu budowlanego i ponowne uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę – tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim