Nie wjedziesz na Planty wypożyczoną hulajnogą

Hulajnoga fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak uporządkować kwestię pozostawianych na chodnikach hulajnóg elektrycznych? Po spotkaniu przedstawicieli operatorów i urzędników odpowiedzialnych za ruch w mieście są już pierwsze ustalenia.

Hulajnogi elektryczne, z jednej strony bardzo przydatne w sprawnym poruszaniu się po mieście, stały się z drugiej strony powodem licznych konfliktów z pieszymi. Chodzi zarówno o szybką i niebezpieczną jazdę części użytkowników, jak i pozostawianie hulajnóg należących do operatorów wypożyczalni w przypadkowych miejscach. O tym, że zagrożenie jest realne, świadczy opisany w środę przez Radio Kraków przypadek niewidomej mieszkanki, która przewróciła się o porzuconą hulajnogę na rynku Dębnickim.

Miasto początkowo zapowiadało radykalne czyszczenie ulic z hulajnóg blokujących przejście, później postawiło na edukację, przygotowując filmiki promujące właściwe zachowania w tej dziedzinie. W ostatnich dniach znów zaostrzyło kurs, ogłaszając, że pojazdy-zawalidrogi będą trafiać do Biura Rzeczy Znalezionych.

Zima na ustalenia

Poprawę sytuacji mają przynieść ustalenia pomiędzy urzędnikami a operatorami hulajnóg elektrycznych. Do pierwszego z nich doszło w środę i – oprócz przedstawicieli działających na krakowskim rynku wypożyczalni – wzięli w nim udział przedstawiciele Zarządu Transportu Publicznego, Zarządu Dróg Miasta Krakowa i Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu, a więc wszystkich instytucji odpowiedzialnych za to, co dzieje się na krakowskich drogach.

Sebastian Kowal z ZTP zastrzega, że było to dopiero wstępne spotkanie, po którym mają następować kolejne – tak, by kolejny sezon wyglądał już w Krakowie inaczej niż tegoroczny. – Widzimy, że wszyscy operatorzy chcą współpracować, widzimy te same problemy i wspólnie będziemy się starali je rozwiązać – zapowiada.

Spokój w ścisłym centrum

Już na tym etapie można jednak mówić o wstępnych ustaleniach. Wszyscy operatorzy zapowiedzieli zintensyfikowanie działań przy porządkowaniu hulajnóg i deklarują współpracę przy wypracowaniu optymalnego modelu tego rodzaju działalności w naszym mieście. Co ważne, mają nie prowadzić usług wynajmu na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto, a więc w obrębie Plant i wokół Wawelu. Część operatorów już wcześniej wprowadziła takie ograniczenia, ale nie wszyscy.

Mieszkańcy natomiast są proszeni o to, by nieprawidłowo postawione hulajnogi zgłaszać najpierw do operatorów, a dopiero w drugiej kolejności do służb miejskich.

Najbliższe spotkanie ma się odbyć za dwa tygodnie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus