Nie żyje Dariusz Gnatowski. Aktor miał 59 lat

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie żyje aktor Dariusz Gnatowski, znany m.in. z serialu „Świat według Kiepskich”. Był związany z krakowskim Teatrem Stu. Miał 59 lat.

Dariusz Gnatowski zmarł we wtorek w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie. Aktor chorował na cukrzycę typu 2.

Związany z krakowską sceną

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

20 grudnia 1986 roku zadebiutował rolą Mieczysława Walpurga w „Wariacie i zakonnicy” Witkiewicza w reż. Krzysztofa Jasińskiego w krakowskim Teatrze Stu. To właśnie tą rolą zaczynał swoją przygodę z aktorstwem.

Dariusz Gnatowski znany jest także z wielu innych spektakli  w Teatrze Stu. Widzowie mogli go oglądać w „Zemście”, „Królu Learze” czy „Rewizorze”.

Późnym wieczorem na stronie Teatru Stu pojawił się wpis: „Teatr Stu w żałobie. Dzisiaj 20 października 2020 zmarł Dariusz Gnatowski. Na zawsze w naszych sercach”.

Ogólnopolską sławę przyniosła mu rola Arnolda Boczka, sąsiada Kiepskich w serialu „Świat według Kiepskich”.

„Nie czekam na odznaczenia”

W 2016 roku Dariusz Gnatowski został uhonorowany brązowym medalem Gloria Artis i odznaką Honoris Gratia.

- Muszę przyznać, że dla mnie najważniejsza jest praca i nie czekam na odznaczenia. To miłe, ze władze pamiętają o artystach. Cieszę się, ze medal Gloria Artis upoważnia do darmowego zwiedzania wszystkich muzeów. To wspaniały bonus! – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl po otrzymaniu odznaczenia.

Kiedy zapytaliśmy o najważniejsze wspomnienie związane z działalnością w Teatrze Stu, odpowiedział:

– Ostatnio wspaniałe jest dla mnie to, że obchodzę 30-lecie pracy artystycznej. Przez większość czasu byłem związany właśnie z Teatrem Stu i z jedną z ról, którą zagrałem, czyli Walpurga w „Wariacie i zakonnicy”. Ten tytuł z moim udziałem utrzymuje się w repertuarze do dziś, co jest niewątpliwym fenomenem – mówił Dariusz Gnatowski w 2016 roku.

comments powered by Disqus