Niemęski, czyli jaki? O zmaganiu się z utartymi schematami w Starym Teatrze [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Niemęski” w reżyserii Darii Kubisiak to najnowszy spektakl Starego Teatru. Premiera opowieści o mężczyznach, którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości, już w najbliższy piątek, 19 maja.

– Niemęski, czyli jaki? Żeński, babski, słaby, płaczliwy, miękki, tchórzliwy, bezwolny, zniewieściały, przegięty? A może jeszcze inaczej? Może po prostu wyzwolony z póz i lęków, wolny od przymusu rywalizacji i napinania muskułów, uwolniony od narzuconych przez kulturę zachowań, które podobać się mogą na ekranie, ale w życiu…? – takie rozważania snują twórcy spektaklu, którego głównym tematem staje się męskość.

Niemęski we współczesnym świecie

Bohaterom przedstawienia, czyli czterem mężczyznom na zakręcie, trudno jest zrozumieć, iż niemęski wcale nie oznacza obelgi, a wręcz przeciwnie. W spektaklu mężczyźni otrzymują miękkie kompetencje, zazwyczaj przypisywane kobietom. Wszystko dzieje się w konwencji onirycznej, polegającej na ukazaniu rzeczywistości na kształt snu.

– Zagubieni bohaterowie z kompleksami próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości wciąż jeszcze na granicy jawy i snu. Nam także „niemęski” pomoże oswoić się z lękami, strachami i obawami wywołanymi upadającym patriarchatem – wyjaśniają twórcy sztuki.

Reżyserką spektaklu oraz autorką tekstu jest Daria Kubisiak, natomiast za dramaturgię odpowiadają Joanna Krakowska oraz Magdalena Urbańska. Muzykę, którą publiczność będzie mogła usłyszeć na żywo, stworzył kompozytor Jarosław Płonka.

Z pojęciem męskości we współczesnym świecie zmierzą się na scenie Krzysztof Stawowy, Stanisław Linowski, Grzegorz Mielczarek, Oskar Malinowski (gościnnie) oraz Aleksander Wnuk (gościnnie).

Premiera spektaklu „Niemęski” już w najbliższy piątek na Nowej Scenie przy ul. Jagiellońskiej 1. Przedstawienie będzie można także obejrzeć 18, 20, 21 i 23 maja oraz 21 i 22 czerwca.