Noc Muzeów na Wawelu. Apartamenty Królewskie, ogrody i wystawy za 1 zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Moc Ukrainy” to hasło wawelskiej odsłony Nocy Muzeów, która rozpocznie się w najbliższy piątek. Z tej okazji Zamek Królewski przygotował dla uczestników szereg atrakcji za symboliczną złotówkę.

– Noc Muzeów to bardzo radosne święto instytucji kultury i wszystkich miłośników zwiedzania muzeów. W tym roku jednak – z powodu wojny w Ukrainie – ma odmienny charakter niż zwykle. Dlatego chcemy tego dnia w sposób szczególny okazać wsparcie i solidarność ukraińskim instytucjom kultury, które znajdują się obecnie w dramatycznej sytuacji – mówi dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Miecz hetmana Sahajdacznego

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na Wawelu nie zabraknie więc ukraińskich akcentów. Na wschodniej ścianie Zamku zostanie wyświetlona flaga Ukrainy, a wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka pieniężna prowadzona na rzecz naszych wschodnich sąsiadów.

Z kolei w Prywatnych Apartamentach Królewskich zostanie wyeksponowany miecz hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, podarowany kozackiemu dowódcy przez królewicza Władysława Zygmunta Wazę (późniejszego króla Władysława IV).

W związku z upamiętnieniem 400-lecia śmierci hetmana oraz obchodami rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę, zabytkowy miecz miał pojawić się w Kijowie. Jednak ze względu na wojnę, trafił na Wawel. Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli obejrzeć ten wyjątkowy eksponat.

Zabytki złotnictwa europejskiego

W piątkowy wieczór zostanie zaprezentowanych także kilka wybranych eksponatów złotnictwa europejskiego. Stanowią one zapowiedź otwarcia Nowego Skarbca Koronnego, co ma nastąpić 30 czerwca.

Podczas Nocy Muzeów krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć m.in. zespół pięciu XVI-wiecznych srebrnych kubków, renesansową plakietę ze złoconego brązu czy werierę – naczynie przeznaczone do chłodzenia kieliszków.

Ogrody Królewskie nocą

Noc Muzeów to doskonała okazja, by wybrać się na spacer po Ogrodach Królewskich. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć rzeźby Bronisława Chromego – twórcy pomnika Smoka Wawelskiego.

Wystawa plenerowa upamiętnia 50-lecie odsłonięcia tej słynnej rzeźby. Specjalne podświetlenie sprawi, że nocne zwiedzanie Ogrodów Królewskich będzie dla uczestników niezapomnianym przeżyciem.

Zaginione dzieło Wyczółkowskiego

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza także do obejrzenia nowej wystawy pt. „Wyczółkowski odnaleziony”. Prezentuje ona prace Leona Wyczółkowskiego, a głównym „bohaterem” ekspozycji będzie zaginiony w czasie II wojny światowej pastel młodopolskiego mistrza „Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście” z 1900 roku.

Noc Muzeów to także ostatnia szansa na zobaczenie wystawy „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)”, przedstawiającej twórczość jednego z najważniejszych malarzy krakowskich XVIII wieku.

Bilety wstępu na Noc Muzeów na Wawelu w cenie 1 zł będą dostępne on-line na dzień przed wydarzeniem oraz w kasie przy Baszcie Senatorskiej w dniu wydarzenia od godz. 17.30. Wejście na wzgórze będzie możliwe do godz. 23:30 a zwiedzanie zakończy się o północy.

W związku z wydarzeniem wejście na teren wzgórza wawelskiego będzie możliwe od strony ul. Bernardyńskiej – przez bramę przy Baszcie Senatorskiej.