Nocleg w lesie – gdzie to zrobić legalnie w okolicach Krakowa?

fot. pixabay.com

1 maja 2021 roku ruszył program „Zanocuj w lesie” wyznaczający obszary w poszczególnych nadleśnictwach, w których możemy spędzić noc „na dziko”, a nawet używać kuchenek gazowych bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Projekt ten jest skierowany przede wszystkim do miłośników survivalu czy bushcraftu, którzy potrafią znieść trudne warunki terenowe i dłuższy pobyt w dziczy. Lasy Państwowe szacują, że społeczność związana z tego typu aktywnością liczy w Polsce ponad 40 tys. osób, a chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa.

Lasy Państwowe udostępniły ponad 620 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach w całej Polsce. Do tej pory nadleśnictw, które umożliwiały legalne przeprowadzenie biwaku i noclegu było zaledwie 46.

Nadal jednak tylko w tych 46 nadleśnictwach można używać kuchenek gazowych. Na pozostałych obszarach nie można tego robić, jak i również rozpalać ognia, chyba że takie miejsce wyznaczył nadleśniczy.

Obszary objęte programem „Zanocuj w lesie” możemy znaleźć na mapie pod tym linkiem, bądź na stronach poszczególnych nadleśnictw. Tereny, na których można używać kuchenek gazowych, również zostały stosownie oznaczone na mapie.

Granice obszarów do biwakowania nie będą oznaczone. – Nie chcemy zanieczyszczać krajobrazu tablicami. Granice są wyraźnie oznaczone na mapie. Spodziewamy się, że bushcraftowcy oraz survivalowcy nie będą mieli problemu z identyfikacją tych granic, korzystając z dostępnych map. W przypadku nadleśnictw nizinnych obszar łatwo będzie zidentyfikować po słupkach oddziałowych. W górach będzie to możliwe jedyne z mapą – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.

Dostępna jest również aplikacja mobilna umożliwiająca sprawdzenie, czy znajdujemy się na dozwolonym obszarze biwakowym, nawet gdy już jesteśmy w terenie.

Należy dodać, że w wyznaczonych strefach dozwolone jest nocowanie tylko przez dwie noce z rzędu w grupie do dziewięciu osób. Jeżeli chcemy biwakować dłużej lub w większym gronie, należy to zgłosić drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację.

Biwak w regionie Krakowa

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie podzielona jest na 16 nadleśnictw. Są to nadleśnictwa: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz.

Każde z wymienionych nadleśnictw wyznaczyło obszar, w którym można spędzić nocleg na dziko i biwakować. Najbliżej Krakowa takie miejsce znajdziemy w nadleśnictwie Krzeszowice (zakaz używania kuchenek gaz.) oraz w nadleśnictwie Niepołomice (można używać kuchenki gaz.).

Mapy wyznaczające obszary w nadleśnictwach w regionie krakowskim znajdziecie w powyższej galerii zdjęć.

News will be here