Nowe Bulwary Wiślane: 435 nowych drzew i szersze ścieżki

fot. ZZM

Rowerzyści i piesi powinni być od siebie rozdzieleni, należy poszerzyć ścieżkę rowerową oraz poprawić nawierzchnię – to główne postulaty mieszkańców do przygotowywanego projektu przebudowy Bulwarów Wiślanych.

Miejscy urzędnicy przygotowują się do rozpoczęcia przebudowy Bulwarów Wiślanych. Wyremontowane mają być fragmenty od ujścia Rudawy aż po most Kotlarski. Wcześniej, w ramach konsultacji społecznych trwających od 9 lutego do 12 marca, zebrano uwagi od mieszkańców i radnych dzielnicowych.

Należy poszerzyć ścieżkę rowerową

Wśród zgłaszanych uwag najczęściej pojawiała się konieczność poszerzenia ścieżki rowerowej. Początkowo urzędnicy zaplanowali, że droga dla jednośladów będzie szeroka na 2,5 metra. Ostatecznie zdecydowali, że na odcinku od mostu kolejowego do mostu Dębnickiego dla rowerzystów wybudowana będzie ścieżka o szerokości 3,4 metra.

Mieszkańcy chcieli również oddzielenia ruch rowerowego od pieszych. Argumentowali, że szczególnie podczas pogodnych weekendów dochodzi do sytuacji konfliktowych między tymi dwiema grupami uczestników ruchu.

Przedstawiciele ZZM zadeklarowali, że drogi dla rowerów oraz pieszych będą rozdzielone zielonym pasem, na którym pojawią się rośliny mające za zadanie odseparować ruch.Zero wycinek i 435 nowych drzew

Krakowianie zwracali urzędnikom uwagę, że zieleń na dolnych częściach bulwarów musi wytrzymywać krótkotrwałe podtopienia (pracownicy urzędu zadeklarowali, że zostaną wybrane rośliny odporne na podmywanie). Z raportu możemy się dowiedzieć, że ani jedno drzewo podczas remontu nie zniknie z bulwarów. A ma nawet pojawić się 435 nowych drzew.

Pewne kontrowersje wzbudziła propozycja nawierzchni, z której mają być wykonane drogi. Zamiast asfaltu pojawią się kamienne płyty oraz wylewana nawierzchnia z kruszywem eksponowanym.

Nie wiadomo, czy mury będą wyczyszczone

W raporcie z konsultacji pada stwierdzenie, że nie wiadomo czy w ramach remontu wyczyszczone będą kamienne mury. Urzędnicy dali sobie jeszcze czas do namysłu. Wiadomo natomiast, że wnęki w wałach przeciwpowodziowych (m.in. przy moście Piłsudskiego) zostaną wynajęte na działalność usługową.

Co z oświetleniem? Wykorzystane będą nowe lampy, które zostały zamontowane w ostatnim czasie, ale musimy spodziewać się dodatkowych wydatków związanych z koniecznością zmiany ich lokalizacji oraz przebudowy podziemnej sieci.

Siłownie pod mostami

Na bulwarach pojawią się nowe miejsca do rekreacji: pod mostami stworzone mają być siłownie plenerowe oraz strefy do street workoutu. Zamontowane zostaną również leżako-ławki a także nowe stoliki do gry w szachy przy kościele na Skałce.

Zgodnie ze wstępnymi zapowiedziami urzędników prace budowlane mogłyby rozpocząć się w przyszłym roku.Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Zwierzyniec Dębniki