Skawina. Ponad tysiąc osób bierze udział w rowerowej akcji

Ponad tysiąc osób uczestniczy w tegorocznej edycji „Rowerowy Maj” w Skawinie. Wykonali do środy 16 tysięcy przejazdów. Akcja potrwa do 24 maja.

– Do samego początku akcji nie wiedzieliśmy, jak będzie ona wyglądać, ze względu na zmieniające się obostrzenia. Dobrze, że zdecydowaliśmy się ją zorganizować: liczba aktywnych uczestników potwierdza, że mieszkańcy naszej gminy pokochali rowery czy hulajnogi – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Ponad tysiąc uczestników

Samorządowiec przypomina, że Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji (uczestnicy i placówki otrzymują punkty za każdy przyjazd na rowerze czy urządzeniu transportu osobistego) popularyzuje się rower jako środek transportu.

Od 4 maja w tegorocznej akcji w Skawinie wzięło udział 1027 uczestników z 11 szkół i 66 klas oraz grup. W sumie wykonali już ponad 16 tysięcy przejazdów.

Więcej rowerzystów to mniej samochodów na drogach

– Cieszy nas każdy przejazd, bo to oznacza, że na naszych drogach mamy mniej samochodów. Zyskują na tym nie tylko kierowcy, bo po ulicach porusza się mniej aut, ale również dzieci i młodzież, bo każdy, po wielu miesiącach nauki zdalnej, potrzebuje ruchu i aktywności na świeżym powietrzu – podkreśla burmistrz Rzepisko.

Teraz poruszanie się na rowerze po Skawinie jest o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze. Uczestnicy mogą korzystać m.in. ze świeżo wybudowanej sieci ciągów pieszo-rowerowych, która powstała dzięki dobrej współpracy ze Starostwem Powiatowym. Między rowerzystami i kierowcami nie dochodzi do konfliktowych sytuacji - każdy ma swoją wydzieloną przestrzeń.

Koniec akcji za kilka dni

Akcja, która jest współfinansowana przez Unię Europejską, z powodu obostrzeń, nie zakończy się tradycyjnym, wielkim przejazdem uczestników przez Skawinę. Burmistrz tłumaczy, że w obecnej sytuacji, była to trudna, ale odpowiedzialna decyzja.

Jednak każde dziecko ze stuprocentową frekwencją dostanie nagrody indywidualne, które zostały ufundowane m.in. przez skawińskich przedsiębiorców oraz instytucje publiczne, takie jak Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Krakowskie oraz Koleje Małopolskie.

Atrakcyjne nagrody dla szkół i przedszkoli

Nagrody czekają również na najbardziej aktywne szkoły. Gmina Skawina za zajęcie pierwszego miejsca wybuduje szkole podstawowej rowerowy tor przeszkód, za drugie miejsce – wolnostojący potrójny stojak rowerowy a za trzecie – dwa pojedyncze stojaki rowerowe.

Skawińscy samorządowcy nie zapomnieli również o przedszkolach. Najlepsze otrzyma edukacyjne miasteczko ruchu rowerowego, za zajęcie drugiego miejsca przewidziano potrójny stojak na rowery lub hulajnogi, a za trzecie – dwa pojedyncze stojaki na rowery.

Nagród mogą spodziewać się również klasy i grupy przedszkolne. Przewidziano m.in. wejściówki na 120 minut jazdy na łyżwach (fundatorem jest Lodowisko Skawina), kreatywny zestaw Baw się z Dragonem (firma Dragon Poland) czy kawy zbożowe klasyczne i smakowe (spółka Grana), a także wiele innych upominków.

comments powered by Disqus