Burmistrz Skawiny: Inwestujemy w infrastrukturę rowerową [Rozmowa]

Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny

Od najmłodszych lat chcemy kształtować nawyki rowerowe wśród naszych mieszkańców. Maj, to idealny miesiąc, aby przetestować nasze najnowsze inwestycje rowerowe – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

LoveKraków.pl: Skawina, podobnie jak Kraków, włącza się w akcję Rowerowy Maj.

Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny: Już po raz piąty bierzemy czynny udział w akcji. To jedna z największych kampanii promujących zrównoważoną mobilność wśród dzieci, młodzieży a także ich rodziców. W tym roku Rowerowy Maj potrwa od 4 do 24 maja. W takich akcjach nie może zabraknąć Skawiny!

Po co taka akcja?

Już od najmłodszych lat chcemy kształtować rowerowe nawyki wśród naszych mieszkańców. To bardzo ważne, ponieważ miasto czy gmina „nie są z gumy”, a liczba samochodów stale rośnie: na 43 tys. mieszkańców, wliczając w to również niemowlaki i osoby w podeszłym wieku, mamy 43 tys. samochodów. Im więcej osób skorzysta z naszej infrastruktury rowerowej, tym mniej aut zobaczymy na drogach. Każdemu opłaca się zrównoważona mobilność. Rowerowy Maj to świetna okazja, aby przetestować naszą infrastrukturę rowerową.

Co udało się wybudować?

W sumie na terenie naszej gminy jest 16 kilometrów ciągów pieszo-rowerowych i ścieżek rowerowych. To dopiero początek. Niedawno zakończyliśmy budowę siedmiokilometrowej sieci ciągów pieszo-rowerowych, które przebiegają przez najważniejsze punkty w mieście. Nie udałoby się to wszystko bez bardzo dobrej współpracy z Powiatem Krakowskim. Przy realizacji tej inwestycji szczególnie wspierał nas wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk.

Są w planach jeszcze kolejne inwestycje?

Oczywiście – nie zwalniamy tempa. Budujemy 11-kilometrową ścieżkę rowerową wzdłuż Kanału Łączańskiego. Pozwoli ona mieszkańcom zachodniej części gminy w wygodny i bezpieczny sposób dostać się do centrum. Dzięki ścieżce rowerzyści ominą niebezpieczną drogę krajową nr 44 i dostaną się do najczęściej wybieranych miejsc. Nowy szlak rowerowy będzie pełnił także funkcję rekreacyjną - stanie się częścią sieci Velo Małopolska oraz będzie łączył się z innymi trasami w ramach Skarbów Blisko Krakowa.

W planach mamy jeszcze zbudowanie ciągów pieszo-rowerowych w sołectwach. Nowych ścieżek rowerowych mogą spodziewać się mieszkańcy Radziszowa, Woli Radziszowskiej i Rzozowa. Kolejne szlaki rowerowe będą prowadziły do kolejowych stacji przesiadkowych. Po uruchomieniu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej dzięki połączeniu roweru i pociągu mieszkańcy będą mogli dotrzeć na przykład do Krakowa bez konieczności korzystania z samochodu.

Powróćmy jeszcze do akcji Rowerowy Maj. Ilu uczniów może wziąć udział?

W tegorocznej akcji weźmie udział 11 placówek, zarówno szkoły jak i przedszkola, co daje prawie 1,6 tys. uczestników. W trakcie akcji dzieci dojeżdżające na zajęcia na rowerze, hulajnodze lub rolkach otrzymają naklejki za każdy przejazd do szkoły lub przedszkola. Najbardziej aktywne dzieci otrzymają indywidualne nagrody, ufundowane m.in. przez Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolski, Starostwo Krakowskie, czy Koleje Małopolskie. Nie zapomnieliśmy również o nagrodach dla placówek oświatowych. Te, które będą najaktywniejsze – otrzymają od nas zbiorcze nagrody.

Nasuwa się pytanie, co z uczniami, którzy od 4 do 24 maja będą mieli jeszcze zdalne nauczanie?

Nie zapomnieliśmy o nich. Będą oni zbierali punkty nie za dojazd do szkoły, lecz za przejazdy rekreacyjne. Koordynatorzy szkolni będą wprowadzali dane o poszczególnych przejazdach do systemu. Dzięki temu wszystkie dzieci, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, będą mogły bezpiecznie wziąć udział w akcji.