Nowa Huta. Zabytkowy kościół częściej otwarty dla zwiedzających

Kościół św. Bartłomieja w Mogile fot. Piotr Kapusta/Facebook
Jeden z najciekawszych zabytków w Nowej Hucie od teraz można zwiedzać częściej. Chodzi o XV-wieczny kościół św. Bartłomieja.

Muzeum Krakowa informuje, że do 13 września kościół będzie otwarty w każdy piątek i sobotę od godz. 9.00 do 18.00 oraz w niedziele w godzinach 12.00-18.00.

– Zachęcamy do odwiedzania tego niezwykłego obiektu i obejrzenia jego wnętrza. W ostatnią sobotę skorzystali z tego uczestnicy spaceru spacer „Zanim powstała Nowa Huta - Mogiła", którą oprowadzał Piotr Kapusta – informuje muzeum.

Niezwykła świątynia

Kościół św. Bartłomieja to drewniana świątynia w Mogile, która znajduje się naprzeciwko klasztoru cystersów. Pochodzi z połowy XV wieku i została wybudowana na planie krzyża o trzech nawach, które powstały w wyniku rozdzielenia wnętrza ostrołukowymi arkadami. Obok kościoła znajduje się drewniana brama, będąca jednocześnie dzwonnicą z 1752 roku.

To najstarszy drewniany kościół o trzech nawach w układzie halowym. Budowniczym kościoła był krakowski snycerz Maciej Mączka. Jego sygnatura znajduje się na zdobionym roślinną dekoracją gotyckim portalu pochodzącym z 1466 roku.

Wnętrze świątyni zdobią rokokowe malowidła świętych i dygnitarzy kościelnych, związanych kiedyś z klasztorem w Mogile oraz namalowany na ścianie ołtarz główny.

Miejskie spacery

Do innych ciekawych miejsc można zajrzeć w ramach akcji Muzeum Krakowa „Lato w muzeum”. Instytucja zaplanowała warsztaty edukacyjne i cykl miejskich spacerów, które odbywają się niemal codziennie.

– Zainteresowanym wojennymi losami miasta i jego mieszkańców pokażemy historię krakowskiego getta poprzez opowieść o życiu i działalności Tadeusza Pankiewicza, Haliny Nelken oraz Stelli Müller-Madej – wymienia Joanna Bogusz z Muzeum Krakowa.

W najbliższą środę muzeum zaprasza na spacer „Niezrealizowane projekty w Nowej Hucie”(dla uczestników bez ograniczeń wiekowych). W kolejnych dniach instytucja przygotowała propozycje dla młodszych krakowian.

10 lipca na wycieczkę „Przez Łąkę do Parku”, a 12 lipca na wyprawę różnymi drogami renesansu. W kolejnych dniach zaplanowano spacery dotyczące krakowskiego getta we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicz czy Haliny Nelken.

W sierpniu  mieszkańcy będą się mogli wybrać na postapokaliptyczny spacer w okolicy Kombinatu, posłuchać o przekupkach, kramarzach i zakupach w dawnym Krakowie czy społeczności Romów w Nowej Hucie. 30 sierpnia muzeum chce zorganizować również rowerową wycieczkę wzdłuż Wisły w najmłodszej krakowskiej dzielnicy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta