Nowa pętla w Bodzowie już działa. Autobus dojeżdża bliżej domów [VIDEO]

fot. JD

Autobusy linii 176 dojeżdżają już do nowej pętli w Bodzowie. Od poprzedniej różni ją to, że została zlokalizowana w centrum osiedla, dzięki czemu większa grupa mieszkańców może z niej skorzystać.

Temat poprawy dostępu do komunikacji miejskiej dla mieszkańców Bodzowa powracał w dyskusjach od lat. Wcześniej jednak była mowa o innym rozwiązaniu, dzięki któremu do osiedla miały zacząć kursować standardowej wielkości autobusy. To jednak wymagałoby zakrojonej na dużą skalę przebudowy układu drogowego, a z tym wiązało się wiele problemów, które utrudniały realizację i odsuwały ją w czasie.

Nawet jednak gdyby ta inwestycja doszła do skutku, autobusy zatrzymywałyby się w miejscu, które dla części mieszkańców jest zbyt oddalone od domów. Zdecydowano się więc na inne, prostsze rozwiązanie. Do Bodzowa nadal będą kursować małe autobusy, ale za to dojadą dalej niż do tej pory.

Bliżej zabudowań

– Dwa lata temu utworzyliśmy tutaj linię autobusową. Już to bardzo pomogło, ale dopiero połowa osiedla miała autobus. Najtrudniej mieli starsi mieszkańcy, którzy musieli przejść jeszcze pół kilometra oraz dzieci, które tą linią dojeżdżają do szkół w Kostrzu i Pychowicach – tłumaczy radny miejski Marek Sobieraj.

Nowa pętla powstała przy ul. Wielkanocnej. Zmieniona została organizacja ruchu, ułożono nowy asfalt, przygotowana została niewielka zatoka. W przyszłości ma się też pojawić wiata.

Tutaj też jest Kraków

Na oficjalną inaugurację nowej pętli z udziałem wiceprezydenta Andrzeja Kuliga przyszła grupa mieszkańców osiedla. – Realizacja tego zadania jest bardzo dużym przedsięwzięciem i udogodnieniem, bardzo ważnym dla naszych dzieci i młodzieży szkolnej, emerytów oraz osób dojeżdżających do pracy – mówiła Władysława Bogdanik, mieszkanka Bodzowa mocno zaangażowana w sprawy osiedla.

– To są bardzo ważne uwagi, bardzo ważne postulaty – odpowiadał prezydent Kulig, dziękując za starania radnemu Sobierajowi i przedstawicielce mieszkańców. – Kraków się bardzo rozbudowuje i to doceniam, natomiast niestety w tym swoim rozwoju zapomniał o różnych rejonach. A trzeba powiedzieć, że miasto jest jedno i tutaj też jest Kraków – podkreślał.

Linia 176 kursuje pomiędzy Bodzowem a przystankiem Kostrze OSP. W szczycie porannym i popołudniowym jeździ co ok. pół godziny, w pozostałej części dnia realizowany jest jeden kurs na godzinę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki