Nowa taryfa za wodę. Będzie obowiązywać trzy następne lata

fot. pixabay.com

27 grudnia weszła w życie nowa taryfa za wodę i odbiór ścieków. Krakowskie wodociągi tłumaczą, że ceny wzrosły o poziom inflacji.

Jak informują krakowskie wodociągi, przez następne trzy lata obowiązywać będzie niejednolita taryfa o wieloczłonowej strukturze. Odbiorcy zostali przydzieleni do konkretnej taryfy na podstawie charakterystyki zużycia wody i odprowadzania ścieków, warunków zbiorowego zaopatrzenia, celu poboru wody, stawki za usługi oraz sposobu rozliczania usług.

Trzy grupy

W grupie od 1 do 8 znaleźli się właściciele domów jednorodzinnych, domów wielolokalowych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielnie mieszkaniowe.

W grupie od 9 do 16 są pozostali odbiorcy, w tym świadczący usługi społeczne, socjalne, zdrowotne i edukacyjne. W tej grupie jest również przemysł.

Ostatnia grupa, 17, to odbiorcy, którzy potrzebują wody na cele przeciwpożarowe.

Ile zapłacimy?

Grupa 1-8 za metr sześcienny wody będzie musiała zapłacić 5,39 zł (brutto) i 6,94 zł (brutto) za tyle samo ścieków.  Grupa 9-17 na rachunkach zobaczy cenę 5,45 zł (brutto) za metr sześcienny wody.

Pełny cennik dostępny jest tutaj

– Zatwierdzony wzrost cen dostawy wody i odbioru ścieków dla mieszkańców został ograniczony wyłącznie do poziomu inflacji – informują krakowskie wodociągi.

Bezpieczeństwo i rozwój

Miejska spółka przypomina, że wciąż są rozwijane technologie uzdatniania wody w czterech zakładach. Do tego należy dodać nadzór nad je jakością na wszystkich etapach – od ustanowionych stref sanitarnych rzek, z których czerpana jest woda poprzez stacje osłonowe monitorujące poziom zanieczyszczeń przed ujęciami wody, a następnie kontrolę ciągów technologicznych zakładów uzdatniania, skończywszy na kompleksowych badaniach wody uzdatnianej dostarczanej do miejskiej sieci wodociągowej oraz w punktach zgodności na sieci.

Wiadomo jest już, jakie inwestycje będą realizowane w przyszłym roku. – Spółka zamierza wybudować oraz zmodernizować blisko 40 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Tylko na ten cel zaplanowano kwotę na poziomie 100 mln zł, co stanowi blisko 70 % całkowitych wydatków inwestycyjno–remontowych – informują wodociągi.

Wśród istotniejszych przedsięwzięć należy wskazać budowę odcinków magistral wodociągowych DN 800 Krzemionki-Mistrzejowice, al. Solidarności w ciągu S-7, DN 400 ulice Myśliwska – Lasówka, Konopnickiej – Rydlówka, wykonanie infrastruktury wodociągowej m.in. w ulicach: Familijna, Skotnica, Bogucicka, Przyrodnicza, Łobodowskiego, Na Błonie, Ciepłownicza, Stelmachów, Krzewowa, Syrachowska, a także wykonanie infrastruktury kanalizacyjnejm.in. w ulicach: Brzeska, Zaporębie, Osterwy, Stepowa, Sanatoryjna, Pytlasińskiego. Moszyńskiego, Falista, Stępice, Żelazowskiego, Bogucianka.