Nowe rondo na trasie z Zielonek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy kościele na Prądniku Białym, u zbiegu ulic Piaszczystej, Matki Pauli Zofii Tajber, Białoprądnickiej i Zielińskiej, jest planowane nowe rondo.

Mowa o jednej z dróg wylotowych z miasta, łączącej Kraków z Zielonkami. Docelowo jednak będzie ona miała mniejsze znaczenie dla ruchu tranzytowego, po tym jak zostanie już oddana cała Trasa Wolbromska, łącząca się na węźle Zielonki z północną obwodnicą Krakowa.

Miasto planuje przebudowę obecnego skrzyżowania na rondo. Sam pomysł budowy ronda w tym miejscu nie jest nowy – na miejskich stronach został przedstawiony jeszcze w 2014 roku. Materiały nie są już jednak dostępne, a obecnie opublikowany projekt jest już datowany na rok 2024.

Jak dowiedzieliśmy w zarządzie dróg, dokumentację przygotowuje deweloper, na podstawie umowy podpisanej w maju tego roku. Ma półtora roku na to, by opracować projekt i uzyskać prawomocną decyzję ZRID. Sama realizacja nie będzie już jego zadaniem.

Wiele zmian

Zgodnie z przedstawioną propozycją, rondo ma mieć jeden pas ruchu i chodniki po każdej ze stron. Przejścia dla pieszych mają przewidziane azyle – z wyjątkiem ul. Piaszczystej, gdzie jest najmniej miejsca.

Projekt musi uwzględniać poruszanie się po rondzie dużych pojazdów – zwłaszcza ze względu na sąsiedztwo pętli autobusowej Prądnik Biały. Stąd odpowiednie wybrukowania na zakrętach, a sama wyspa na środku ma być na tyle niska, by nie utrudniała przejazdu.

Na ul. Zielińskiej i Tajber powstaną zatoki autobusowe, z wiatami przystankowymi. Taka zatoka jest planowana nie tylko w miejscu obecnej, dla pasażerów jadących w stronę Zielonek, ale także pomiędzy ulicami Piaszczystą i Zimorowicza. Wyjazdy z terenu kościoła i pobliskiej piekarni mają zostać połączone w jeden. Cały nowy układ zajmie więcej miejsca niż dotychczas, co będzie się wiązało m.in. z przesunięciem ogrodzenia kościoła.

Spotkanie z mieszkańcami

W rozmowie z nami Przewodnicząca Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały Barbara Polna zapowiada spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. Odbędzie się ono w środę 26 czerwca o godz. 18 w przedszkolu przy ul. Pigonia 2A.

– Dostaliśmy ten projekt do zaopiniowania. Zanim wydamy opinię dla tej inwestycji, chcielibyśmy poznać wszelkie uwagi ze strony mieszkańców. Podczas spotkania będzie obecny projektant, będzie możliwość zadania pytań i zgłoszenia ewentualnych propozycji – zapowiada Barbara Polna.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały