Nowy sezon w cieniu pandemii. Stary Teatr planuje 11 premierowych spektakli

Stary Teatr rozpoczyna nowy sezon pod hasłem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Nowe rzeczywistości. Otwarcie sezonu” to  trzydniowe wydarzenie rozpoczynające nowy sezon w Starym Teatrze.

Stary Teatr wraca do gry po przerwie spowodowanej pandemią i okresie urlopowym. W instytucji trwa wydarzenie „Nowe rzeczywistości. Otwarcie sezonu”, które jest prawdziwym teatralnym maratonem wypełnionym panelami dyskusyjnymi, pokazami spektakli i etiud czy koncertami. Co ważne: tutaj młodzi twórcy mają głos.

Badania terenowe

– Stary Teatr jest wciąż młody. Realizowaliśmy już wcześniej projekt „Młodzi w Starym”. Pomyślałem, że w sezonie 240-lecia jubileuszu teatru powinniśmy zacząć od mówienia językiem nowego, młodego teatru. Stary Teatr to nie tylko nowe języki, ale otwarcie na nowe rzeczywistości teatralne – zaznacza Marek Mikos, dyrektor Starego Teatru.

Najmłodsi twórcy, wchodzący dopiero w zawód, będą poszukiwać punktów orientacji na scenie „świata po pandemii”, tworząc pole do namysłu nad rolą i treścią teatru Nowych lat Dwudziestych. Dlatego też „Nowe rzeczywistości” to takie pierwsze badania terenowe.

Od wtorku do czwartku w siedzibie teatru przy ul. Jagiellońskiej 1 zaplanowano m.in. sympozjum na temat młodego teatru, pokazy etiud „Nimfy” w reż. Jana Jelińskiego,  „Świnia z pieprzem” w reż. Zdenka Pszczołowskiej i  „Moralność Pani Dulskiej”  w reż. Jana Kantego Zienko, koncerty czy spektakle „Szekspir Słowackiego” w reż. Aleksandry Skorupy, „Słowacki umiera” w reż. Radka Stępnia czy premierowe przedstawienie „Kartoteki” w reż. Karola Klugowskiego.

Nowy sezon

Marek Mikos zapowiada, że w nowym sezonie teatr przygotuje aż 11 premierowych przedstawień. W repertuarze na nadchodzące miesiące znalazły się takie propozycje jak m.in. „Kochana Wisełko, najdroższy Zbyszku” w reż. Mikołaja Grabowskiego, „Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki, „Aktorzy prowincjonalni. Sobowtór” w reż. Michała Borczucha czy „Wiśniowy sad” w reż. Agnieszki Glińskiej. W ostatnim z wymienionych spektakl zagra również wybitny aktor Jerzy Trela, którego po dłuższej przerwie zobaczymy na deskach Starego Teatru.

Na afiszu znalazły się też „Halka” w reż. Anny Smolar czy „Biesy” w reż. Pawła Miśkiewicza.

To tylko niektóre z tytułów, które teatr chce zaprezentować widzom w nowym sezonie.

– Ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Tak naprawdę nie znamy ani dnia, ani godziny, kiedy będziemy grać na żywo, a kiedy działać online – przyznaje Marek Mikos. – Koronawirus zadziałał w pewnym sensie jak katalizator. Dużo poważniej podeszliśmy do rzeczy, które planowaliśmy, czyli streamingi, premierowe spektakle. Pokazał też gigantyczną potrzebę kontaktu człowieka z człowiekiem – a teatr polega właśnie na takim spotkaniu. Kiedy w czerwcu ogłoszono, że możemy się znowu spotkać z widzem stwierdziłem, że otwieramy w teatrze XXI wiek. Może nie tylko w teatrze, co nawet w relacjach międzyludzkich – ocenia dyrektor Starego Teatru.

„Nowe rzeczywistości. Otwarcie sezonu” [PROGRAM]

15.09

13.00 - Młoda reżyseria: mapowanie pola sympozjum nt. Młodego Teatru. Prowadzenie Zuzanna Berendt i Anna Majewska (Duża Scena)

17.30 – Szekspir Słowackiego w reż. Aleksandry Skorupy (Duża Scena)

18.00 - pokazy etiud: Nimfy w reż. Jana Jelińskiego,  Świnia z pieprzem w reż. Zdenka Pszczołowskiej i  Moralność Pani Dulskiej w reż. Jana Kantego Zienko

22.00 - koncert Jędrzeja Dondziło (Sala Modrzejewskiej)

16.09

17.00  - pokazy etiud: Nimfy w reż. Jana Jelińskiego,  Świnia z pieprzem w reż. Zdenka Pszczołowskiej i  Moralność Pani Dulskiej w reż. Jana Kantego Zienko

19.00 – Fiasko – work in progress -pokaz warsztatu Magdy Szpecht (Sala Modrzejewskiej)

20.00 - Słowacki umiera w reż. Radka Stępnia (Nowa Scena)

21.15 – Kartoteki w reż. Karola Klugowskiego – pokaz przedpremierowy (foyer dolne, Strefa BE)

22.00  - Koncert Bartka Dziadosza (Sala Modrzejewskiej)

17.09

17.00  - pokazy etiud: Nimfy w reż. Jana Jelińskiego,  Świnia z pieprzem w reż. Zdenka Pszczołowskiej i  Moralność Pani Dulskiej w reż. Jana Kantego Zienko

19.00 – Fiasko – work in progress -pokaz warsztatu Magdy Szpecht (Sala Modrzejewskiej)

20.00 - Kartoteki w reż. Karola Klugowskiego – premiera (foyer dolne, Strefa BE)

22.00  - Koncert Gypsy and the Acid Queen (Sala Modrzejewskiej)

 

News will be here