O leczeniu ran na deskach Teatru Łaźnia Nowa. Premiera dramatu „Padało” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Opowieść o trudnej drodze wychodzenia z traumy, leczeniu ran i odzyskiwaniu własnej tożsamości. Premiera dramatu „Padało” w reżyserii Anny Gryszkówny już 1 marca na deskach Teatru Łaźnia Nowa.

– Odzyskać wreszcie mowę i być rozumianą. Słuchać, jak ktoś inny mówi o tym, co się odczuwało, myślało, choć aż dotąd ledwie pojmowało. Być w dawnej przestrzeni, lecz teraz znaleźć tam pełne zrozumienie – tak brzmi fragment spektaklu „Padało” w reżyserii Anny Gryszkówny.

Przedstawienie powstało na podstawie tekstu irlandzkiego dramatopisarza Endy Walsha, jednego z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Dramat miał swoją prapremierę w budynku starego więzienia w Cork w 2017 roku.

O doświadczeniu traumy

Bohaterkami spektaklu są dwie kobiety – Liza i Tamta Liza. Młodsza z nich (Tamta Liza) przyjechała do dużego miasta, żeby wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia. – Spotkanie starszej Lizy, która jest do niej łudząco podobna, sprawia, że wraca pamięcią do minionych wydarzeń. Tym razem może ich jednak doświadczyć w zupełnie inny, niedostępny dla niej wcześniej sposób – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

„Padało” opowiada o doświadczeniu traumy i umiejętności bycia czułym oraz uczciwym wobec najważniejszego człowieka w naszym życiu – siebie. Twórcy spektaklu chcą pokazać, jak ważne jest zdrowie psychiczne i proszenie o pomoc.

Podczas realizacji przedstawienia reżyserce oraz aktorkom towarzyszyła psychoterapeutka specjalizująca się w terapii traumy. W spotkaniach i warsztatach z psychologami będą mogli także wziąć udział mieszkańcy Krakowa. A to za sprawą specjalnego cyklu wydarzeń w Domu Utopii, który towarzyszyć będzie najnowszej premierze Łaźni Nowej.

Dramat „Padało” widzowie będą mogli zobaczyć 1, 2 i 3 marca oraz 5 i 6 kwietnia. W rolach głównych występują: Iwona Budner (aktorka Starego Teatru w Krakowie) i Natalia Krystowska (znana m.in. widzom Teatru im. Sewruka w Elblągu oraz Teatru Jaracza w Olsztynie).

Po pokazie spektaklu 2 marca odbędzie się spotkanie z jego twórczyniami: Anną Gryszkówną, Iwoną Budner, Natalią Krystowską, Anną Szulc oraz Małgorzatą Szydłowską. Rozmowę poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. Z kolei podczas pokazu 5 kwietnia będzie dostępna audiodeskrypcja.

News will be here