Od 1 czerwca pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Miasto: jesteśmy gotowi

Wprowadzanie zmian na al. Andersa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zdaniem urzędników, zmiany wprowadzane w ostatnich latach w organizacji ruchu w Krakowie są dobrym przygotowaniem do nowych przepisów, jakie zaczną obowiązywać kierowców i pieszych od 1 czerwca.

Od 1 czerwca wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na przejście (a nie tylko znajdujący się na nim, jak obecnie) będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami. Nie dotyczy to tylko tramwajów, które z uwagi swoje rozmiary mają wielokrotnie dłuższą drogę hamowania. Podobnie jak teraz, zarówno pieszy jak i kierowca będą mieć obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejścia. Dodatkowo, zrównana zostanie dopuszczalna prędkość w dzień i w nocy – teraz w obszarze zabudowanym będzie to 50 km/h przez całą dobę.

Kilka lat starań

Miasto opublikowało niedawno materiał, w którym argumentuje, że Kraków wraz z Małopolską jest pionierem w zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

– Na przestrzeni ostatnich lat miasto dołożyło wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo niechronionych użytkowników ruchu. Od 2018 r. rozpoczęto proces audytowania kluczowych przejść dla pieszych. W ramach audytu jeszcze raz przedstawiono jak wiele elementów wpływa na bezpieczeństwo pieszych. Są to między innymi: zapewnienie wzajemnej widoczności pieszy-kierujący pojazdem zarówno w dzień jak i w nocy oraz w najbardziej intuicyjny dla kierowcy sposób zasugerowania mu konieczności zachowania bezpiecznej prędkości, tak aby mógł on zahamować przed wkraczającym na jezdnię pieszym – czytamy w komunikacie.

Kraków dobrze przygotowany

Wprowadzane zmiany polegają na m.in. na zapewnieniu właściwej widoczności, uspokojeniu ruchu za pomocą zmiany geometrii jezdni, oświetleniu rejonu przejścia czy skróceniu drogi potrzebnej do przekroczenia jezdni, w tym projektowanie bezpiecznych azyli dla pieszych.

– Dziś można już zauważyć pozytywne efekty tych działań na wielu ulicach Krakowa, np. Armii Krajowej, Andersa, Meissnera, Teligi, gdzie rozpoczynano zmiany od wprowadzenia szybszych do wdrożenia zmian w organizacji ruchu i równolegle przystąpiono również do poprawy infrastruktury, w tym doświetlenia rejonu przejść. Właśnie dzięki tak wcześniej zaplanowanym działaniom możemy powiedzieć, że Kraków jest dobrze przygotowany do wprowadzanych nowymi przepisami zmian – piszą przedstawiciele miasta.

Doświetlenie przejść na Andersa

Zarząd Dróg Miasta Krakowa zapowiada, że w tym roku prowadzone będą kolejne działania w tym kierunku. – Teraz zajmujemy się głównie zadaniami inwestycyjnymi, związanymi z doświetleniem przejść dla pieszych – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK. Jako przykład podaje oświetlone już przejścia na ul. Armii Krajowej. Na tej ulicy jedno z przejść zostało też wyposażone w sygnalizację świetlną.

– Zdecydowana większość zadań, które będziemy w tym roku realizowali, dotyczy ul. Andersa. Będziemy oświetlać praktycznie wszystkie przejścia na tej ulicy, ponieważ wspólnie z Miejskim Inżynierem Ruchu uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem jest zajmowanie się całym ciągiem ulic, niż punktowo w różnych częściach miasta – stwierdza Pyclik.

Równolegle mają trwać prace przy przygotowaniu projektów dla kolejnych lokalizacji.