Od połowy lutego pójdziemy do kina i teatru

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kina i teatry otwarte ponownie od 12 lutego. Taką decyzję przekazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„Odmrożenia” doczekała się kolejna część branży kulturalnej. Od 12 lutego będziemy mogli się wybrać do kina i teatru. Dla widzów dostępne będzie 50 proc. miejsc na sali.

- Zostaną otwarte kina, teatry, filharmonie i opery. Obowiązywać będzie zakaz konsumpcji, a zajętych może być tylko 50 proc. miejsc - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Premier Morawiecki zapowiedział, że decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie.

Początkiem lutego „zielone światło” do wznowienia działalności otrzymały muzea i galerie sztuki.

Kina i teatry były zamknięte od 7 listopada 2020 roku. Wcześniej na widowni mogło znajdować się najpierw 50 proc., później do 25 proc. osób.

Polacy tęsknią za kulturą

O tym, że Polacy chcieliby pójść do kina, teatru i na koncerty świadczą wyniki przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury sondażu.

75 proc. osób biorących udział w sondażu zadeklarowało, że brakuje im wyjść do instytucji kultury.

Z przeprowadzonego w grudniu sondażu wynika, że Polacy najchętniej wybraliby się do kina (38 proc.), teatru (16 proc.), na koncert lub festiwal muzyki innej niż klasyczna (15 proc.).

Na kolejnych miejscach znalazły się muzea (7 proc.), domy kultury (7 proc.), czy obiekty historyczne (5 proc.). Mniej niż 5 proc. respondentów wskazało, że chętnie wybierze się na płatne wydarzenia kulturalne w plenerze, do opery lub filharmonii czy koncert muzyki klasycznej.

Drugi sondaż

To już druga edycja sondażu NCK, który miał zbadać postawy i oczekiwania odbiorców kultury w związku z ograniczeniami w działalności instytucji. Poprzednie badanie zostało zrealizowane w czerwcu 2020 roku, gdy kina, teatry, muzea i inne placówki mogły wznowić działalność.

W listopadzie 2020 roku, rząd podjął decyzję o ponownym zamknięciu instytucji kultury. Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogą znowu działać muzea i galerie sztuki.

Jak informuje NCK, w porównaniu z czerwcem, w grudniu znacznie wzrósł odsetek osób, które zadeklarowały, że brakuje im wyjść do instytucji kultury. To wzrost z 60% do 75% badanych.

– Przy czym odnotowano znaczący spadek udziału osób, którym nie brakuje wizyt w tego typu placówkach, a odsetek respondentów niezdecydowanych prawie się nie zmienił. Warte refleksji są również zmiany dotyczące deklaracji powrotu do udziału w wydarzeniach kulturalnych, choć nie odnotowano tu tak znaczących różnic. Łącznie 53% respondentów wykazało chęć do uczestnictwa w tego typu wydarzeniach zaraz po otwarciu instytucji kultury lub minimum miesiąc po otwarciu (poprzednio 49%) – podaje NCK.

Wizyta miesiąc po otwarciu?

Różnice nastąpiły również w przypadku odpowiedzi na pytanie, do jakich instytucji badania udaliby się za otwarciu w pierwszej kolejności.

Wzrósł odsetek osób, które wskazały kino (o 6 punktów procentowych), teatr (o 3 punkty procentowe) i dom kultury (o 2 punkty procentowe).

– Znacząco zmniejszył się natomiast udział osób, które w pierwszej kolejności wybrałyby udział w płatnym wydarzeniu kulturalnym w plenerze (spadek z 11% do 4%), co może się jednak wiązać z warunkami pogodowymi w grudniu – informuje NCK.

23 proc. osób zadeklarowało, że odwiedzą instytucje zaraz po otwarciu. Jednak większość badanach ma taki zamiar minimum miesiąc po otwarciu (30 proc.) czy trzy miesiące po otwarciu (25 proc.).


Czy zamierzasz skorzystać w lutym z usług kin i teatrów?

  • 46,5%
  • 48,4%
  • 5,1%

comments powered by Disqus