Od poniedziałku mniej utrudnień na Zwierzynieckiej i Kościuszki. Co dalej w planie?

Stan z 12 marca fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od poniedziałku mieszkańcy mogą się spodziewać zmian na przebudowywanych ulicach Zwierzynieckiej i Kościuszki. Kierowcy pojadą po nowym asfalcie, a autobusy dojadą do końca ul. Senatorskiej.

Jedna z planowanych zmian dotyczy odcinka pomiędzy wylotem ul. Powiśle a skrzyżowaniem przy Jubilacie. Od poniedziałku 18 marca ma zostać dopuszczony ruch jednokierunkowy od ul. Powiśle w kierunku al. Krasińskiego.

Natomiast na ul. Kościuszki, tego samego dnia, autobusy mają zyskać możliwość nawracania na skrzyżowaniu z ul. Senatorską. To oznacza, że możliwa będzie zmiana tras autobusów: do przystanku Salwator dojadą linie 134 i 502.

- linia 134 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: ZOO – … – ul. Dunin-Wąsowicza, Senatorska, Plac Na Stawach, Salwator (przystanek końcowo-początkowy) – ul. Senatorska, Komorowskiego, Kościuszki, Borelowskiego-Lelewela, Dunin-Wąsowicza, Kałuży, Focha – … – ZOO. Linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Plac Na Stawach 71, Komorowskiego 02, Salwator 05.

- linia 502 – będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Aleja Przyjaźni – … – ul. Dunin-Wąsowicza, Senatorska, Plac Na Stawach, Salwator (przystanek końcowo-początkowy) – ul. Senatorska, Komorowskiego, Kościuszki, Borelowskiego-Lelewela, Dunin-Wąsowicza, Kałuży, Focha – Aleja Przyjaźni. Linia będzie dodatkowo obsługiwać przystanki: Plac Na Stawach 71, Komorowskiego 02, Salwator 05. Pprzystanek Cracovia Stadion 02 pozostanie bez obsługi.

Przy Filharmonii, ale nie dla wszystkich

Kolejnym takim ułatwieniem ma być udostępnienie odcinka ul. Zwierzynieckiej od Filharmonii do ul. Małej, przy czym będzie on dostępny dla mieszkańców i przedsiębiorców, na zasadach określonych przez kierownika budowy. Na razie jednak zarząd dróg nie podaje, kiedy będzie to możliwe.

– Na tym odcinku po odkopaniu infrastruktury podziemnej wykonawca napotkał na problem związany z kolizją kanału z istniejącym uzbrojeniem podziemnym, co nie było ujęte w dokumentacji, oraz konieczność wykonania odprowadzenia wód opadowych z niedrożnych rynien do kanalizacji – tak Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa tłumaczy nam brak określonego terminu. – Chcielibyśmy, żeby stało się to jak najszybciej – dodaje.

Skrzyżowanie na Alejach wciąż czeka

Nie jest jednak tak, że od tej pory kierowców, pieszych, rowerzystów czy pasażerów komunikacji miejskiej czekają już tylko informacje o stopniowym likwidowaniu utrudnień. Na przebudowę czeka bowiem jeszcze część skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów, od strony ul. Kościuszki. Jest to już co prawda znacznie mniejsza część niż ta przebudowana wcześniej, od strony ul. Zwierzynieckiej, ale bez utrudnień i zwężeń się nie obejdzie.

– Te prace będą prowadzone w okresie wakacyjnym, po zakończeniu roku szkolnego, aby wykorzystać czas, w którym natężenie ruchu w mieście jest mniejsze – zapowiada przedstawiciel miejskiej jednostki.

Koniec we wrześniu

ZDMK chwali wykonawcę prac za dużą elastyczność jeśli chodzi o dostosowywanie harmonogramu do aktualnych potrzeb komunikacyjnych, m.in. szybkie zakończenie prac na części tarczy skrzyżowania przy Jubilacie czy oddawanie kolejnych fragmentów infrastruktury, które pozostaną dostępne już do końca inwestycji.

– Należy zauważyć, że przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej nie ominęły niespodzianki, których nie dało się przewidzieć przed rozpoczęciem robót. Chodzi o kolizje uzbrojenia nie ujętego na mapach i związaną z tym konieczność doprojektowania i wykonania dodatkowych sieci. Przy tak głębokiej ingerencji w strukturę ulic natrafiono także na artefakty, które należało zbadać i zabezpieczyć – resztki starego mostu nad Rudawą na wysokości ul. Retoryka – wylicza Krzysztof Wojdowski.

– Na ten moment przewidywany termin oddania inwestycji do użytku to rok po starcie przebudowy, czyli początek września bieżącego roku – podsumowuje.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec