Od poniedziałku na parkingach P&R znów wypożyczysz rower

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 20 marca na parkingi P&R Czerwone Maki, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów i Kurdwanów powrócą elektryczne rowery do wypożyczania przez mieszkańców. Do dyspozycji będzie ok. 80 jednośladów, a skorzystanie z nich będzie bezpłatne.

Rowery będzie można wypożyczyć od godziny 6 do 21, a ostatnie wypożyczenie może nastąpić o 20. Wypożyczenie i zwrot roweru jest możliwe wyłącznie na terenie stacji przy parkingu Park&Ride. Jeśli nie zwrócimy roweru do godziny 21 lub wyjedziemy poza wyznaczony teren,  konsekwencją będzie zablokowanie jednośladu.

Rowery niebawem zostaną przewiezione na miejsca i będą dostępne od poniedziałku 20 marca. Trwają jeszcze przygotowania wszystkich stacji do uruchomienia systemu. Prawdopodobnie system będzie działał do początku listopada.

Jak wypożyczyć

Aby skorzystać z takiej oferty, należy pobrać aplikację Freebike (dostępną na Androida i iOS) i zarejestrować konto. Warto zapisać otrzymany przy tej okazji numer użytkownika i PIN. Potem wystarczy już tylko przyjść na stację, zeskanować kod QR na pojeździe i rozpocząć wypożyczenie.

– Z roweru Park-e-Bike będzie można korzystać bez ograniczeń od Węgrzynowic i Kościelnik w Nowej Hucie aż po Skawinę i dalej – do Woli Radziszowskiej, Grabi, Wielkich Dróg i Jaśkowic za Facimiechem. W przypadku dojazdu do pracy, na uczelnię czy na zakupy, rower zostawia się w trybie postoju w dowolnym, publicznym i ogólnodostępnym punkcie (nie wolno zostawiać go na terenach zamkniętych) – czytamy w komunikacie miasta.

LajkBike na dłużej

Zupełnie osobną sprawą jest planowany niedługo start systemu LajkBike, w ramach którego będzie można wypożyczyć rowery długoterminowo. Do dyspozycji będzie 500 rowerów standardowych, które dotarły już do Krakowa, jest też podpisana umowa na dostawę rowerów elektrycznych.

Termin startu systemu ma zostać podany do wiadomości bliżej okresu świąt wielkanocnych. Niedawno krakowscy radni zatwierdzili cennik za użytkowanie rowerów miejskich ,,LajkBike”. Za jednoślad tradycyjny miesięcznie trzeba zapłacić 29 złotych, a za elektryczny 79 złotych. Limit to 900 km na miesiąc. Za abonament bez limitu kilometrów trzeba będzie zapłacić 499 złotych. Rower można będzie wypożyczyć na co najmniej jeden miesiąc, a maksymalnie na trzy. W cenie zawarta jest też usługa serwisowania roweru.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim