Oderwij się od smartfona. Rusza świąteczna akcja "Szary ekran"

fot. strona kampanii Szary Ekran
Czy bez telefonu jeszcze da się żyć? Z okazji Świąt gwiazdy i influencerzy przekonują do oderwania się od telefonu. Lekarstwem ma być „szary ekran”.

Już 25 procent społeczeństwa nie potrafi wyobrazić sobie funkcjonowania bez telefonu. Dane o uzależnieniu są wstrząsające. Jak zauważają organizatorzy i uczestnicy akcji „Szary Ekran”, zbyt często ważne emocje i przeżycia są zastępowane przez nieodłączny smartfon i nieustanne zaangażowanie w media społecznościowe.

Właśnie z tego powodu narodził się pomysł na świąteczną akcję, której uczestnicy zniechęcają do używania telefonu. Wspomagają ich celebryci, słynni sportowcy i kluby. 

Święto na szaro

Lekarstwem na uzależnienie od smartfona jest skala odcieni szarości. Przestawienie telefonu na tryb „monochrom” pozwala, by nasz mózg przestał myśleć, że konkretna aktywność w obrębie jednej z aplikacji jest w danej chwili ważniejsza niż cokolwiek innego.

Możliwość powrotu do epoki telefonów bez kolorów daje w zasadzie każde urządzenie na Androidzie lub iOS. I właśnie taki „zniechęcacz” na Święta proponują pomysłodawcy „Szarego Ekranu”.

Organizatorzy akcji zachęcają do uczestnictwa poprzez dedykowany challenge. Udział jest prosty: korzystając z ustawień w telefonie, zmieniamy kolor ekranu na czarno-biały, a następnie do sieci wrzucamy zdjęcie prezentujące telefon w niecodziennych barwach.

Jak to działa

W poście w mediach społecznościowych wpisujemy hashtag #szaryekran oraz nominujemy 3 osoby, które naszym zdaniem powinny wziąć udział w akcji. Szczegóły, informacje i instrukcje, jak ustawić szary ekran w telefonach z Androidem i iPhone’ach, znajdują się na stronie internetowej https://szaryekran.pl/

W ramach serwisu szaryekran.pl dostępny będzie też chatbot, który porozmawia z internautami na temat akcji, będzie przekonywał do udziału niezdecydowanych oraz pomoże we włączeniu szarości w telefonie użytkownika.

Do udziału w akcji przyłączyli się rajdowiec Rafał Sonik, który wciąż korzysta ze starego kultowego telefonu marki Nokia.

–  Mój telefon, to "prehistoryczna" już Nokia, której ekran jest biało-granatowy. Nie zachęcam Was do porzucenia smartfonów i powrót do przeszłości, bo nie każdy widzi w tym tyle korzyści co ja. Na pewno jednak warto wyłączyć na czas Świąt kolory w swoich smartfonach, żeby przekonać się ile zyskamy czasu dla siebie i bliskich – ocenia triumfator Rajdu Dakar, Rafał Sonik.

Do wydarzenia włączyli się także piłkarscy reprezentanci Polski, w tym Łukasz Teodorczyk, kabareciarz Adam Grzanka, wybitny szpadzista, olimpijczyk, Radosław Zawrotniak, trenerka i influencerka Ada Palka, youtuber Flip Nowobilski, a także hokeiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Zawodników Hokeja na Lodzie.

Co ciekawe, udział zadeklarowały także dwa rywalizujące ze sobą krakowskie kluby piłkarskie – Cracovia, Wisła Kraków, a wśród organizacji sportowych jest także GKS Tychy.

comments powered by Disqus