Oklapnięte włosy – jak zwiększyć objętość i unieść je u nasady?

Nikt nie lubi fryzury przyklejonej do skóry głowy. Poza tym, że wyglądają nieatrakcyjnie i niezdrowo to zwyczajnie mogą powodować nadprodukcję sebum. Jeśli masz cienkie włosy czy z tendencją do przetłuszczania, to znasz ten problem.

Nikt nie lubi fryzury przyklejonej do skóry głowy. Poza tym, że wyglądają nieatrakcyjnie i niezdrowo to zwyczajnie mogą powodować nadprodukcję sebum. Jeśli masz cienkie włosy czy z tendencją do przetłuszczania, to znasz ten problem. Oklapnięte włosy zazwyczaj dużo szybciej się przetłuszczają, nie mają objętości i sprawiają wrażenie jakby… je krowa ulizała. Zobacz, jakie są nasze sposoby na oklapnięte włosy i pozbądź się tego problemu raz na zawsze!

Oklapnięte włosy to przetłuszczone włosy

Choć nie dotyczy to wszystkich kobiet, często jest tak, że oklapnięte włosy dużo szybciej się przetłuszczają niż włosy uniesione od nasady. Wyglądają na pozbawione życia i zdrowego blasku. To oczywiste, gdyż nie mają wtedy bezpośredniego kontaktu ze znajdującym się na skórze sebum i innymi zanieczyszczeniami.

Ulizany fryz? Tylko nie to!

„A Tobie to krowa ulizała włosy?” – pytali nasi dziadkowie, gdy fryzura świeciła się od nadmiaru żelu. 30 lat temu oklapnięte, tłuste i cienkie włosy nikomu nie przeszkadzały, a stare podręczniki o pielęgnacji na przetłuszczające się włosy radziły… nie myć ich jak najdłużej. Na szczęście takie „super” porady powodujące oklapnięte włosy mamy już za sobą. Wiemy przecież, że włosy należy myć regularnie. Ale jak robić to prawidłowo?

Odpowiedni szampon

Na początek wybierz odpowiedni dla Ciebie szampon, np. do cienkich włosów. Na rynku jest tak szeroki wybór produktów, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie - zobacz profesjonalne szampony fryzjerskie https://www.fryzomania.pl/category/szampony-do-wlosow. Przy wyborze zastanów się, jak mocny ma być Twój szampon. Czy Twoja skóra toleruje substancje takie jak SLS czy raczej powinnaś ich unikać? Pamiętaj o delikatnym nawilżeniu, unikaj agresywnych produktów. Wbrew pozorom nadmierne wysuszanie tylko podrażni skórę, która zacznie produkować jeszcze więcej łoju z prędkością światła.

Głowa w dół

Wykorzystaj maksymalnie prawa grawitacji i myj włosy głową do dołu. W tej pozycji może być również łatwiej je dokładnie domyć i spłukać. Spłukiwanie szamponu po myciu jest również bardzo ważne, zatem rób to dokładnie. Niedomyte resztki szamponu mogą osiadać na skórze i tworzyć natychmiastowe przyklapnięcie.

Wykorzystuj grawitację jak najczęściej: nie tylko do mycia czy suszenia, ale nawet do rozczesywania. Z pewnością dzięki temu nadasz im objętości, a trwałość tego efektu zależy od rodzaju i struktury włosa.

Czas na peeling

Od czasu do czasu przy okazji mycia można również zrobić peeling, doskonale wpływa na skórę głowy - poprawia jej krążenie i pozwala włosom oderwać się bardziej niż zwykle. Peelingi przede wszystkim pomagają w dokładnym oczyszczaniu: usuwają martwy naskórek i zalegający łój.

Prawidłowe suszenie

Jeżeli używasz suszarki, zwróć uwagę na to, by powietrze z suszarki nie było za gorące ani za zimne. Jak już pisaliśmy, susz włosy z głową do dołu. Możesz w czasie tego procesu dodatkowo odbijać je palcami od skóry. Warto wyciągnąć kosmyki w górę za pomocą okrągłej szczotki. Nawijaj pasma na szczotkę warstwa po warstwie, zaczynając od dołu. Ewentualnie użyj dyfuzora, który pozwoli na łagodniejsze i efektywniejsze rozprzestrzenianie ciepła we włosach. Pod koniec suszenia włącz chłodny nawiew, aby utrwalić fryzurę.

Suszenie bez suszarki?

Większość specjalistów dla uniknięcia efektu oklapniętych włosów zaleca stosować suszarkę, aczkolwiek oczywiście rozważnie. Czy da się podnieść włosy u nasady i zwiększyć ich objętość, jeżeli nie stosujesz suszarki? Radzimy Ci podpiąć je do góry, a nawet związać i zwinąć na czubku głowy. Możesz też lekko przeschnięte pasma nawinąć na grube wałki. Fale i loki zawsze dodają objętości.

Nie trzymaj jednak włosów w ręczniku przez długi okres. Raczej osusz je delikatnie zaraz po umyciu i pozwól na dostęp świeżego powietrza. Mokre włosy pod ręcznikiem to środowisko idealne do namnażania bakterii i szybkiej nadprodukcji sebum.

Unieś włosy u nasady

Do tego doskonale nada się prostownica lub karbownica. Użyj wąskiej prostownicy, aby podnieść włosy u nasady poprzez wywinięcie pasm od skóry głowy lekko do góry. Im Twoje włosy są podatniejsze na stylizację, tym efekt będzie trwalszy, ale na pewno od razu go zauważysz.

Bardzo ciekawym sposobem na oklapnięte włosy jest użycie karbownicy. Doskonale do tego nada się mini karbownica Valera Volumissima odbijająca włos od nasady. Naszym celem nie jest pokarbowanie włosów, ale ich uniesienie. Najpierw zrób przedziałek tam, gdzie zwykle. Oddziel pierwsze pasmo o szerokości ok. 1 cm i podepnij, aby nie przeszkadzało. Posłuży nam ono za „przykrywkę”. Pod spodem znajdą się natomiast pasma pokarbowane. Użyj urządzenia od samej nasady włosów. Wystarczą już 2 centymetry pokarbowanych pasm, aby efekt był widoczny. Im więcej i na większej długości pokarbujesz włosy, tym efekt push-up będzie mocniejszy.

Oklapnięte włosy? A więc rączki przy sobie!

Dla wielu osób ta oczywista rada może jednak być trudna do wykonania: nie dotykaj włosów. Rób to jak najrzadziej, tylko wtedy, gdy naprawdę musisz. Na naszych dłoniach znajduje się dużo substancji oleistych, brudu, bakterii itd. Aż strach pomyśleć, co się dzieje z włosami i skórą, gdy nasze brudne łapki zbyt nagminnie sięgają właśnie tam. Jeśli już stało się najgorsze i fryzura traci świeżość, sięgnij po suchy szampon. Jego stosowanie nie powinno być rutyną, w nadmiarze może źle wpływać na cienkie piórka. Jeśli jednak wybierzesz dobrej jakości profesjonalny suchy szampon, będziesz zadowolona.

Utrzymuj w czystości szczotki i inne sprzęty

Czesz włosy szczotką, która jest czysta. Niby oczywiste, ale jakże często o tym zapominamy! Jeśli masz kłopot z regularnym myciem szczotki albo sprawia Ci to trudności, może zamień swoją szczotką na taką, którą można łatwo i szybko umyć. W tej roli doskonale sprawdzi się szczotka bez gąbki, np. Oliwia Garden Fingerbrush na fryzomania.pl. Czyste powinny być również wszelkie inne akcesoria i narzędzia, które mają styczność z naszymi włosami i skalpem: grzebienie, lokówki, prostownice, spinki, gumki.

Regularnie podcinaj cienkie włosy

Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom włosów zaczynającym się od końcówek, podcinaj włosy regularnie. Lepiej podcinać częściej po trochę niż rzadziej długie pasma albo wcale. Podcinanie nie wpłynie bezpośrednio na uniesienie włosów u nasady, jednak sprawi, że będą wyglądały zdrowiej i będą gęstsze, a to poprawi ogólny wygląd i zmniejszy wrażenie oklapywania.

Wałki klasyczne

Inne sposoby na oklapnięte włosy to stylizacja unosząca je u nasady jak na przykład użycie wałków do włosów już po osuszeniu. Załóż je na suche włosy, ewentualnie spryskaj lakierem czy innym utrwalaczem przy głowie i ogrzej suszarką. Im dłużej będziesz trzymać wałki na włosach, tym efekt będzie trwalszy. Jeśli używasz lakierów, sięgaj tylko po wysokiej jakości, najlepiej profesjonalne produkty dostępne np. w sklepach online z profesjonalnymi kosmetykami do włosów.

A może termoloki?

Ciekawą alternatywą dla klasycznych wałków są termoloki. Są proste w użyciu, a trwałość efektu nieraz przewyższa oczekiwania. Po nagrzaniu nakładamy je na głowę tak jak tradycyjne wałki. Profesjonalne termoloki nagrzewają się do odpowiedniej temperatury bardzo szybko. Nie trzeba trzymać ich długo na włosach, a w międzyczasie mamy wolne ręce i możemy zająć się czymś innym.

Tapirowanie oklapniętych pasm

Tapirowanie to kolejny, typowo mechaniczny sposób na oklapnięte włosy. O dziwo, nadal nie odchodzi do lamusa i jest całkiem skuteczne. Wykonujemy je przy użyciu gęstego grzebyka lub specjalnej szczoteczki. Czynność należy wykonywać przy włosach jak najbliżej ich nasady. Dla utrwalenia efektu można przed każdorazowym tapirowaniem kolejnego pasma użyć pudru do włosów. Kosmyki ustawiaj prostopadle i zacznij tapirować od czoła w tył głowy.

Wcierki i masaż

Dobrym sposobem na przyklapnięte włosy i zwiększenie ich objętości jest regularny masaż głowy. Pobudza on krążenie i wzrost włosa, a także pozwala zredukować stres, co również działa dobroczynnie na stan włosów i skóry głowy. Najlepiej wykonywać go przed myciem, bo dotykanie włosów przyspiesza ich przetłuszczanie się. Zwróć uwagę, aby masować skórę głowy, ale nie kręcić kółeczek włosami – to spowoduje uszkodzenia mechaniczne.

Za pomocą fryzury

Pomóż sobie upięciami podnoszącymi włosy od nasady. Zbierz włosy w koński ogon na czubku głowy albo upnij tam wysoki koczek. Tylko nie zbyt ciasno. Noś go kilka godzin. Po rozpuszczeniu włosy same się uniosą. W takiej fryzurze możesz również spać, a rano po rozpuszczeniu włosy będą ładnie uniesione.

Podpinaj pasma również żabkami czy innymi spineczkami od spodu, aby oderwać je od skalpu. Sprawdza się także zmiana przedziałka od czasu do czasu.

Produkty do stylizacji nadające objętości

Używanie dobrych kosmetyków to absolutna podstawa, aby podnieść włosy u nasady. Począwszy od szamponu, poprzez odżywki, maski, maseczki, odżywki w sprayu, lakiery, pudry i suchy szampon. W ich wyborze kieruj się dwiema zasadami. Po pierwsze postaw na jakość, a nie na ilość. Nie zawsze drogi oznacza lepszy, ale nie czarujmy się. Profesjonalne i bezpieczne dla skóry i włosów kosmetyki nie mogą kosztować 5 zł.

Po drugie dopasuj kosmetyki do swojego typu włosów. Przed zakupem przeczytaj opis produktu i zapoznaj się ze składem. Niejednokrotnie sprawdza się kupowanie zestawu od jednego producenta, jeśli znajdziesz serię idealną do Twojego typu włosów. Warto też wybierać szampony z mogącymi korzystnie wpływać na oklapnięte włosy keratyną czy spiruliną.

Nie przesadzaj jednak z nadmiarem produktów, zwłaszcza jeśli masz cienkie włosy. Skup się na lekkich kosmetykach przeznaczonych do cienkich włosów . Czasami mniej produktów dobrej jakości oznacza więcej satysfakcji i pieniędzy w portfelu.

Zdrowa dieta

Piękno włosów zaczyna się nie od zewnątrz, ale od środka. Dlatego skup się na właściwej pielęgnacji, ale też nie zapominaj o zdrowej diecie i nie łudź się, że codzienne opychanie się niezdrowym jedzeniem czy słodkimi napojami nie będzie miało żadnych konsekwencji. Dieta bogata w węglowodany rafinowane i nasycone tłuszcze zwiększa produkcję sebum. Najlepiej pij wodę, na samej kawie i napojach gazowanych daleko nie zajedziesz. Pomyśl również o suplementach z witaminami. Bowiem żadne, choćby najskuteczniejsze sposoby na oklapnięte włosy, niewiele dadzą, jeśli nie zadbasz również o ich kondycję od wewnątrz.