Opracowująca nowe leki firma biotechnologiczna zaczyna współpracę z PK

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To jeden z liderów europejskiej biotechnologii – podkreśla Politechnika Krakowska, która właśnie podpisała umowę z firmą Selvita. Zajmująca się opracowywaniem leków firma będzie współpracować z uczelnią m.in. nad doktoratami wdrożeniowymi.

Selvita to wywodząca się z Krakowa jedna z największych firm typu CRO (z ang. Contract Research Organization) w Europie, zajmująca się badaniami z obszaru biotechnologii w zakresie odkrywania i rozwoju leków na każdym etapie procesu ich opracowywania – od wczesnej fazy odkrycia aż po etap badań klinicznych. Obecnie Selvita zatrudnia ponad 900 osób, ma laboratoria w Krakowie, Poznaniu i Zagrzebiu, a biura sprzedażowe w takich ośrodkach jak San Francisco, Cambridge czy Region Bostonu.

Firma właśnie podpisała porozumienie z Politechniką Krakowską, stając się tym samym nowym partnerem uczelni.

–Chemia leków to ważny obszar badań dla naszych zespołów naukowych – podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata. – Dzięki naszej współpracy studenci i naukowcy Politechniki Krakowskiej mają szansę uczestniczyć w przełomowych projektach badawczych przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury i doświadczenia jednego z liderów europejskiej biotechnologii. Wspólnie możemy tworzyć innowacje z realnym zastosowaniem w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Połączymy też edukację akademicką z praktyką na najwyższym poziomie. To da naszym studentom kompetencje kluczowe dla ich przyszłej kariery.

Szczegóły współpracy

Jak informuje uczelnia, na podstawie nowej umowy studenci i badacze PK będą mogli realizować prace inżynierskie, magisterskie, doktoraty wdrożeniowe oraz badania naukowe wspólnie z pracownikami Selvity przy wykorzystaniu zaplecza laboratoryjnego firmy. Tematy prac będą wskazywane wspólnie przez PK i Selvitę. 

fot. Jan Zych
fot. Jan Zych

Firma włączyć się ma również w proces dydaktyczny, m.in. oferując wykłady dla studentów III semestru studiów magisterskich na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej w ramach przedmiotu „Technologia jako nośnik biznesu”. W układaniu programu nauczania pomoże m.in. dr Maciej Pudełko, dyrektor Działu Chemii w Selvicie, który dołączył do Rady Programowej kierunku technologia chemiczna na WIiTCh PK. Studenci będą mogli też odbywać wycieczki naukowe do laboratoriów Selvity, a w ramach współpracy firma przeprowadzi na Politechnice Dni Otwarte Analityki, podczas których studenci będą mieli okazję zapoznać się z metodami analitycznymi stosowanymi w badaniach farmaceutycznych. W planach są również specjalistyczne wykłady, warsztaty, seminaria oraz szeroka współpraca z uczelnianymi kołami naukowymi.

– Jednym z kluczowych elementów współpracy jest program Chemistry Academy, stworzony przez Selvitę z myślą o studentach zainteresowanych chemią organiczną. Uczestnicy akademii biorą udział w praktycznych warsztatach laboratoryjnych, podczas których uczą się przeprowadzać kluczowe reakcje organiczne, takie jak podstawienia nukleofilowe i elektrofilowe, chemia organometaliczna oraz reakcje addycji i eliminacji. Akademia to także szansa na realizację własnych pomysłów w ramach projektu „Dream Reaction”, który pozwala studentom przekształcić swoje innowacyjne idee w rzeczywiste eksperymenty laboratoryjne – tłumaczy prof. Magdalena Malinowska, pełnomocniczka dziekana Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK ds. studenckich kół naukowych.

– Nasze partnerstwo to wspólne projekty badawcze, ale przede wszystkim szansa dla naszych studentów na zdobycie wiedzy, doświadczenia i rozpoczęcie kariery zawodowej w dynamicznie rozwijającej się branży. Cieszymy się, że nauka i biznes mogą się wzajemnie inspirować – dodaje prof. Piotr Michorczyk, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.