Ostatnie dni na głos w sprawie uchwały antysmogowej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już tylko do 24 sierpnia trwają konsultacje projektu zmiany małopolskiej uchwały antysmogowej. W Krakowie z wielu strony słychać zachęty do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia sprzeciwu wobec odsuwania w czasie likwidacji najstarszych kotłów.

Okres dostosowawczy na wymianę najbardziej emisyjnych pieców mija z końcem tego roku. Tempo wymiany palenisk było jednak bardzo słabe i teraz w małopolskich gminach podnoszą się liczne głosy, by termin wprowadzania zmian przesunąć o kolejny rok.

Opinię w tej sprawie można wyrazić na stronie https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/.

Do sprzeciwu wobec zmiany terminu zachęcają nie tylko władze Krakowa, ale też przedstawiciele środowisk naukowych. – Odroczenie takie spowolni konieczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Małopolsce, a jednocześnie nie rozwiąże problemu drożejących cen nośników energii (węgla, drewna itd.) oraz trudności w dostępie do paliwa – napisał w formularzu konsultacyjnym prof. dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

– Mając na uwadze fakt, iż wciąż ponad 100 tysięcy gospodarstw domowych w województwie nie wymieniło źródeł ciepła, które powinny być wymienione do 1 stycznia 2023 r. proponujemy niezwłoczne przeprowadzenie dedykowanej kampanii informacyjnej skierowanej do tych gospodarstw domowych oraz aktywną pomoc w pozyskaniu finansowania na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domów (m.in. z programu Czyste Powietrze). Takie działanie pozwoli w większym stopniu uodpornić gospodarstwa domowe na skutki obecnego kryzysu energetycznego – przekonuje rektor Mazur.

Rektorzy przeciwni

Wcześniej negatywną opinię wobec odroczenia w czasie uchwały antysmogowej wyraziło m.in. Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. – Apelujemy o konsekwentne wdrożenie tych ważnych przepisów, dotarcie do mieszkańców z informacją o uchwale antysmogowej, wsparcie przy pozyskaniu dotacji na wymianę starych, nieekologicznych form ogrzewania oraz na poprawę efektywności energetycznej domów, która pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, co jest szczególnie ważne w czasie szybko rosnących cen energii – napisali rektorzy krakowskich uczelni.

comments powered by Disqus