Pałac Krzysztofory czeka na otwarcie. Mieszkańcy zobaczą jego wnętrza w wersji sauté [ZDJĘCIA]

Tak prezentują się wnętrza Pałacu Krzysztofory fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pałac Krzysztofory ma zostać udostępniony mieszkańcom w lipcu. Chociaż nie będzie jeszcze można zobaczyć wystaw, to krakowianie i tak będą mieli okazję zobaczyć, jak zmieniły się wnętrza budynku po remoncie.

Pandemia opóźniła termin zakończenia remontu pałacu przy Rynku Głównym. Początkowo, koniec prac miał nastąpić w lutym 2021 roku, a w czerwcu miała zostać otwarta nowa wystawa.

– Planujemy oddać mieszkańcom tę przestrzeń jak najszybciej, dlatego zdecydowaliśmy, że Pałac Krzysztofory w wersji saute zostanie otwarty w weekend 24-25 lipca. W tym czasie odsłonimy również figurę św. Krzysztofa na fasadzie budynku – mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa.

Mieszkańcy ocenią efekt prac

Chociaż krakowianie nie będą jeszcze mogli zobaczyć wystaw, remonty w poszczególnych pomieszczeniach będą już zakończone. Pozostanie jedynie konieczność ich aranżacji i adaptacji do różnych celów. W obiekcie – oprócz ekspozycji – będą się znajdować również biblioteka, kawiarnia, sale edukacyjne, czytelnia i audioteka.

Pokażemy budynek jeszcze w wersji sauté, nie będzie wystaw, ale remonty w poszczególnych pomieszczeniach będą już zakończone. Pozostanie do przygotowania wystrój. Przestrzeń parteru już będzie w lipcu całkowicie gotowa, do tego czasu chcemy, by działały tu sklepik, szatnia, toalety, Miejsce Żywej Pamięci. Gotowa i otwarta dla mieszkańców będzie również czytelnia na IV piętrze oraz sala edukacyjna. Będzie miejsce, do którego można przyjść, spędzić czas. Udostępnimy mieszkańcom również dziedziniec pałacu, na którym pojawią się kwiaty i miejsca dla odwiedzających – dodaje Haczewski.

Więcej przestrzeni

Do tej pory Muzeum Krakowa wykorzystywało w pałacu trzy kondygnacje, teraz liczba ta wzrosła do sześciu. Do dotychczas użytkowanych przestrzeni dołączyły wcześniej wykorzystywane tylko częściowo podziemia i niewykorzystywana przestrzeń na poddaszu.

W podziemiach i na pierwszym piętrze będzie prezentowana stała wystawa, natomiast na drugim – wystawy czasowe.

Wystawa stała opowiadająca o Krakowie, jego dziejach i mieszkańcach będzie się znajdować w piwnicach i na pierwszym piętrze, natomiast na drugim piętrze będą prezentowane wystawy czasowe.

–  Treść stałej ekspozycji nieco się zmieni ze względu na warunki związane z epidemią. Jej otwarcie jest planowane na wrzesień bieżącego roku – zapowiada Haczewski.

Funkcję stałej ekspozycji będzie również pełnić pięć Miejsc Żywej Pamięci – pomieszczeń poświęconych konkretnym zagadnieniom, niematerialnemu dziedzictwu i pamięci miasta.

Będą to: sala obrad jury konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską, szatnia orszaku Lajkonika, Sala Fontany, galeria kantorowska poświecona grupie krakowskiej i teatrowi Cricot 2 oraz przedproża jako relikt autentycznej architektury pałacu z XIV wieku.

– Powierzchnia wystawy stałej to 1400 m2 – w piwnicach i na pierwszym piętrze. Jednym z bardziej interesujących miejsc będzie biblioteka, ponieważ regały będą się znajdowały na dwóch piętrach i łączyły przez przeszklony strop – zaznacza Anna Wdzięczny, kierownik projektu.

Koszt projektu „Krzysztofory od nowa” to 56 mln złotych brutto, z czego prawie 30 mln pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 2014-2020.

comments powered by Disqus