Pierwsze podyplomowe studia deweloperskie w Krakowie zakończone! Czas na drugą edycję

fot. www.festfoto.pl

Trwa rekrutacja na II edycję podyplomowych studiów deweloperskich na Krakowskiej Szkole Biznesu, którą współtworzy Krakowski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Co czeka studentów w II edycji? Jeszcze więcej wykładowców-praktyków z wieloletnim doświadczeniem w branży deweloperskiej oraz – nowość – zajęcia w terenie na wybranych inwestycjach deweloperskich!

Jesienią 2022 roku Krakowski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich wraz z Krakowską Szkołą Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uruchomili  pierwsze w Krakowie, a drugie w Polsce, podyplomowe studia deweloperskie – Zarządzanie Inwestycjami Deweloperskimi (ZID). Pierwsza edycja właśnie się zakończyła i okazała się dużym sukcesem. Zapisy na II edycję cały czas trwają.

Rok temu na ZID zapisało się 30 słuchaczy, w większości związanych z branżą deweloperską lub rynkiem mieszkaniowym. Władze uczelni podkreślały, że to bardzo dobry rezultat, jak na pierwszą edycję studiów. Wśród studentów nie zabrakło także pracowników firm deweloperskich zrzeszonych w PZFD.

- Był to rok owocnej współpracy przedstawicieli branży deweloperskiej, akademików i zaangażowanych słuchaczy, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i kreować dobre inwestycje deweloperskie. Wsłuchując się w potrzeby rynku deweloperskiego nasza oferta studiów podyplomowych wpisuje się w profesjonalizację branży deweloperskiej i popularyzację dobrych praktyk stosowanych przez deweloperów. Zdobyte doświadczenia ostatnich miesięcy przełożymy na kolejną edycję, aby program studiów był jeszcze lepszy! – mówi dr Katarzyna Kania, adiunkt w Katedrze Ekonomiki Nieruchomości i Procesu inwestycyjnego Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, opiekun merytoryczny studiów podyplomowych Zarządzanie Inwestycjami Deweloperskimi w Krakowskiej Szkole Biznesu.


Największą zachętą do udziału w studiach była spora grupa wykładowców-praktyków wskazanych przez PZFD Kraków. Wśród nich m.in. Przemysła Dziąg (radca prawny PZFD), Dawid Tatarek (członek Zarządu PZFD Kraków, firma Cordia), czy Dawid Sporysz (firma NOHO Investment). Co znamienne, to właśnie wykładowcy z ramienia PZFD Kraków zebrali najwyższe oceny od słuchaczy w ankietach, które po każdych zajęciach są obowiązkowo uzupełniane. Zdecydowana większość wykładowców z ramienia PZFD Kraków zebrała średnie oceny rzędu 4,8-4,9 w pięciopunktowej skali.

Wspomniany Przemysław Dziąg wykładał o prawnym otoczeniu działalności deweloperskiej, co w ujęciu praktycznym spotkało się z bardzo szerokim zainteresowaniem. Z kolei Dawid Tatarek wyjaśniał trudne meandry finansowania inwestycji deweloperskich oraz prezentował najlepsze do realizacji biznesplany.

Na kształcenie przedstawicieli branży zwraca także uwagę Małgorzata Nowodworska, prezeska PZFD Kraków. – Jako branża zmieniliśmy i bardzo się rozwinęliśmy w ostatnich latach. Niemniej jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia i do poprawy, a do tego niezbędni są  dobrze wykształceni ludzie. Kształcenie w branży deweloperskiej jest bardzo potrzebne, bo im więcej specjalistów tym lepsze efekty pracy, które będą widoczne w nowo powstających inwestycjach – zaznacza prezeska PZFD Kraków.

W ramach zajęć, z inicjatywy PZFD Kraków, wprowadzono także na próbę zajęcia „terenowe”. Słuchacze byli m.in. oprowadzeni po inwestycji Mieszkaj w Mieście w krakowskich Bronowicach firmy Henniger. To jedna z lepiej ocenianych inwestycji deweloperskim w całym kraju, o czym mogli przekonać się bezpośrednio słuchacze naszych studiów, którzy mogli usłyszeć wiele ciekawych biznesowych informacji bezpośrednio od prezesa Hennigera Szymona Domagały. Taka forma zajęć spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i w związku z tym została wprowadzona do programu studiów na stałe.

Program studiów powstał przy współpracy praktyków i teoretyków, dzięki czemu słuchacze mogli zdobyć bezcenną wiedzę z zakresu inwestycji deweloperskich. Przed II edycją studiów, ich program zostanie nieco zmodyfikowany, a do grona wykładowców dołączy więcej praktyków z ramienia PZFD Kraków.

Studia obejmują dwa semestry, łącznie 180 godzin zajęć i wykładów. Całość zakończona jest egzaminem oraz świadectwem ukończenia studiów podyplomowych i wydaniem dyplomu Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK.