Pirat drogowy na zakopiance. Stracił prawo jazdy i dostał 6000 zł mandatu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Policjanci grupy Speed KWP w Krakowie zatrzymali 21-letniego kierowcę, który przekroczył dozwoloną prędkość o 71 km/h oraz wyprzedzał na skrzyżowaniu. Mężczyzna otrzymał 6000 zł mandatu i 25 pkt karnych.

Do zdarzenia doszło 3 stycznia w miejscowości Głogoczów na drodze krajowej nr 7. Około godz. 10:45 funkcjonariusze zauważyli nadjeżdżający z dużą szybkością od strony Myślenic samochód marki Volkswagen. Pomiar ręcznym miernikiem wykazał, że kierowca porusza się z prędkością 145 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Kierujący złamał także zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych na skrzyżowaniu.

25 pkt karnych i 6000 zł mandatu

Po zatrzymaniu 21-latka okazało się, że przekroczenie prędkości jest w jego przypadku tzw. recydywą.

Za oba popełnione wykroczenia został nałożony mandat w kwocie 6000 zł i 25 pkt karnych. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy i sporządzono wniosek o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

Policja przypomina, że za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej taryfikator przewiduje mandat karny w kwocie 2500 zł i 15 pkt. W przypadku recydywy kwota mandatu wynosi 5000 zł. Jeżeli czyn ten został popełniony na drodze w obszarze zabudowanym – dodatkowo jeszcze następuje zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące w trybie administracyjnym.

Z kolei za wyprzedzanie pojazdu silnikowego na skrzyżowaniu (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym oraz skrzyżowania o ruchu kierowanym) grozi 1000 zł mandatu oraz 10 pkt karnych.

Przekroczenie limitu 24 punktów karnych powoduje zatrzymanie prawa jazdy i skierowanie na ponowny egzamin.