PiS w sprawie zatrzymania byłej wiceprezydent: sprzyjanie deweloperom było tajemnicą poliszynela

Michał Drewnicki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po zatrzymaniu pięciu osób, w tym zajmujących wysokie stanowiska byłych i obecnych urzędników, radni Prawa i Sprawiedliwości wydali oświadczenie.

Radni podkreślają, że klub Prawo i Sprawiedliwość jako pierwszy od kilku lat wielokrotnie interweniował w sprawie chaotycznej zabudowy Krakowa, a w szczególności wydawania pozwoleń na budowę budzących wątpliwości. – W tej sprawie podejmowaliśmy szereg działań, włącznie ze wspieraniem Forum Ochrony Przestrzeni i zwołaniem nadzwyczajej sesji Rady Miasta Krakowa 7 marca 2018 roku. Na nasz wniosek podjęto uchwałę, w której radni zobowiązali Prezydenta do wyjaśnienia sześciu wskazanych przez mieszkańców przykładów kontrowersyjnych decyzji budowlanych – wyliczają podpisani pod oświadczeniem radni Michał Drewnicki i Włodzimierz Pietrus.

– Prezydent Jacek Majchrowski, z którego upoważnienia urzędnicy wydają pozwolenia na budowę zarzucał nam, że mamy motywacje polityczne, a wszystkie zarzuty, które przedstawiliśmy są pozbawione podstaw – czytamy dalej w mailu przesłanym do redakcji. – Sprawa wpływania przez prominentnych urzędników w Krakowie na rzecz wydawania korzystnych decyzji administracyjnych dla deweloperów była tajemnicą poliszynela, co dzisiaj potwierdziła Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymując byłą zastępczynię prezydenta Elżbietę K., której podlegał zarówno Wydział Architektury wydający pozwolenia na budowę, jak i Biuro (dzisiaj Wydział) Planowania Przestrzennego tworzący miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – stwierdzają przedstawiciele PiS. Podkreślają na koniec, że liczą na ostateczne wyjaśnienie całego procederu.