Planeta Lem. Skład Solny zamieni się w „cyfrowy zamek”

Skład Solny zamieni się w Planetę Lem. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków świętuje 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. W przyszłości, w dawnym Składzie Solnym powstanie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Jak zapewnia KBF, prace idą zgodnie z planem.

Instytucja stanie się pierwszym w kraju wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjno-społecznym. Planeta Lem powstanie w budynku dawnego Składu Solnego z 1787 roku, przy ul. Na Zjeździe 8. Operatorem nowej instytucji jest KBF.

Zgodnie z planem

Według pierwszych planów, roboty budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a Planeta Lem ma zostać otwarta dwa lata później.

– Trwają prace nad kompleksową dokumentacją architektoniczno-budowlaną. Prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem. Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, równolegle powstaje projekt wykonawczy. Niezwłocznie po otrzymaniu finansowania na realizację inwestycji przystąpimy do prac nad ogłoszeniem zamówienia na roboty budowlane – mówi Michał Zalewski, rzecznik KBF.

Wystawy, mediateka, czytelnia

Odwiedzający zobaczą w centrum interaktywną wystawę poświęconą Stanisławowi Lemowi, opartą na jego literackim dorobku czy ekspozycję o fenomenie komunikacji i języka. Koncepcję głównej wystawy przygotowało studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem.

W obiekcie znajdzie się również mediateka z pracownią multimedialną, czytelnia, kawiarnia z księgarnią oraz przestrzeń coworkingowa. W środku powstanie również aula dla 400 widzów. Planeta Lem stanie się miejscem działań o charakterze literackim realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Cyfrowy zamek

Planeta Lem ma mieć formę „cyfrowego zamku”. Zwycięską koncepcję poznaliśmy w 2019 roku. Zwycięska koncepcja należy do warszawskiego biura projektowego Jems Architekci.

Punktem odniesienia w trakcie prac projektowych dla twórców była „Fantastyka i futurologia” Stanisława Lema. – Dlatego ma formę cyfrowego, współczesnego zamku. Zrobiliśmy trochę matematyczny budynek, który nie ma początku i końca, a jest sekwencją powtarzających się przestrzeni, czyli siatką słupów, które można dowolnie aranżować i zmieniać. Wieże są istotnym elementem i taką tradycją Krakowa. Są znakiem rozpoznawczym istotnego miejsca – mówili architekci po ogłoszeniu wyników konkursu.

Charakterystycznym elementem Planety Lem mają być również wieże nawiązujące do tradycyjnej architektury Krakowa. Będą jedynym fragmentem dobudowy widocznym zza Składu Solnego.

Jak informowało w 2019 roku KBF, szacunkowy koszt inwestycji to 105 mln zł.

Bomba Megabitowa trwa

W Krakowie trwają obchody z okazji rocznicy 100. urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji miasto zorganizowało festiwal Bomba Megabitowa, który potrwa jeszcze do 14 września.

W programie znalazły się m.in. rozmowy o technologii i jej wpływie na nasze życie, pokazy filmów w Kinie pod Baranami, jazzowy koncert czy panel „Lem in translation”.

Festiwal jest kulminacją obchodów Roku Lema.

– Wydarzenia Bomby Megabitowej są pomyślane w kontekście tegorocznego jubileuszu, ale też trwających prac nad Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, które powstanie w najbliższych latach na Zabłociu. Natomiast wszystkie te działania miały swój początek w lekturze, w książkach i tych na festiwalu nie zabraknie – mówi Szymon Kloska, kurator obchodów Roku Lema.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze