Plenerowe spektakle i pokazy. Rozpoczął się Festiwal Teatrów Ulicznych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od piątku do niedzieli na najpiękniejszych placach Krakowa występować będą polscy i zagraniczni artyści. Wszystko w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, który co roku przyciąga prawdziwe tłumy.

– Nie ma lepszej formy uczestnictwa w kulturze niż tego typu przedstawienia, ponieważ są przeznaczone dla widowni familijnej, dziecięcej i dorosłej. Każdy z nas może znaleźć coś dla siebie – przekonuje Jerzy Zoń, dyrektor artystyczny ULICA Festival oraz Teatru KTO.

Mały Książę po latach

W dniach 8-10 lipca sztuka uliczna spoglądać będzie w kierunku „horyzontu polskiego”, czyli motywu przewodniego 35. edycji festiwalu. Nie zabraknie więc nawiązań do społecznych wydarzeń. Pojawią się też teatralne nowości.

Jedną z propozycji jest spektakl pt. „Duży Książę” przygotowany przez Krakowski Teatr Tańca razem z Teatrem KTO, Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

– To przedstawienie inspirowane „Małym Księciem”, który jest dość często cytowany i stanowi źródło inspiracji dla wielu realizacji teatralnych. W naszej ulicznej realizacji zastanawiamy się, co stałoby się, gdyby Mały Książę dorósł i powrócił do miejsc, które odwiedził wcześniej – wyjaśnia Paweł Łyskawa, odtwórca głównej roli.

Spektakl prezentowany jest na Rynku Głównym o godz. 21:00 przez 3 dni festiwalu.

– Magia teatru ulicznego wypływa z żywego spotkania z widzem, które nie jest wciśnięte w ramy instytucji, przez co jest jeszcze bardziej szczere, intuicyjne, pozbawione wymuszonej formy, oparte na spontaniczności i prostych reakcjach ­– dodaje Eryk Makohon, choreograf.

Ponad 80 widowisk teatralnych

„Duży Książę” to tylko jedna z wielu propozycji w ramach trwającego już Festiwalu Teatrów Ulicznych. Przez trzy dni na plenerowych scenach odbędzie się ponad 80 widowisk teatralnych. Wśród nich będą też klaunady, pokazy cyrkowe i akrobatyczne. W sobotę zaprezentują się m.in. artyści z Afryki, którzy wystąpią na ponad 5-metrowych szczudłach. Pokazowi towarzyszyć będzie muzyka grana na afrykańskich bębnach.

Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny. Wystarczy przyjść i cieszyć się magią ulicy. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

comments powered by Disqus