Poetyckie potyczki potrwają przez całą noc

Noc Poezji. W tym roku czeka nas ponad 60 wydarzeń fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Po raz dziewiąty w Krakowie odbędzie się Noc Poezji. W tym roku przygotowano ponad 60 wydarzeń, które będą się odbywały w różnych miejscach miasta.

Spotkania autorskie, pojedynki poetyckie, warsztaty, wykłady, czytanie performatywne, happeningi, hyde park, slam poetycki. Tak w skrócie wygląda program tegorocznej Nocy Poezji, która odbędzie się w nocy z 12 na 13 października. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, na niektóre obowiązują zapisy.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji są słowa Edwarda Stachury „Dla wszystkich starczy miejsca/Pod wielkim dachem nieba”.

Start w piątek

Przedsmak Nocy Poezji czeka nas już w piątek.

– Rozpoczynamy „Poetyckim Hyde Parkiem”. To mobilny konkurs-happening, w ramach którego do mieszkańców trafi kilka tysięcy kart z poezją. Będą dystrybuowane w największych punktach przesiadkowych Krakowa, m.in. pod Pocztą Główną, przy Teatrze Słowackiego czy Starym Kleparzu – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta.

Tego samego dnia w sali obrad urzędu miasta wiersze Ewy Lipskiej z tomu poezji „Miłość w trybie awaryjnym” przeczyta Anna Polony, następnie zaplanowano czytanie wierszy Leszka Moczulskiego.

Poetycka sobota

W sobotę Noc Poezji tak naprawdę rozpocznie się już rano w różnych miejscach Krakowa, m.in. w Klubie Aneks czy Klubie Kuźnia.

Bogate kalendarium wydarzeń przygotowała Biblioteka Kraków. Spotkania z poezją „Gdzie się ukryły wiersze Tuwima”, gry literackie, warsztaty Loesje, projekcja filmów „Adam Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…” i „Beata Szymańska. Złota godzina”. Pełny program warto sprawdzić na stronie https://www.biblioteka.krakow.pl/.

W tym roku mija 50 lat od śmierci Tadeusza Peipera, twórcy programu Awangardy Krakowskiej. Jego twórczość zostanie przywołana w kilku projektach. Stowarzyszenie Podgórze.pl zaprasza na Peiperowską Podgórską Nic Poezji. W programie m.in. plenerowy wykład performatywny i prezentacja projektu tablicy upamiętniającej Peipera.

Ciekawa propozycja czeka również w Spółdzielni Ogniwo. O 18.00 w Spółdzielni Ogniwo rozpocznie się wykład Niny Manel „Mózg – sen – kreatywność”, a o 19.00 rozpocznie się sesja hipnorelaksu dla początkujących. Obowiązują zapisy (korporacja@ha.art.pl).

Krakowski spleen i inne wiersze

Biblioteka na Rajskiej zaprasza natomiast na wieczór poezji legendarnej wokalistki Kory Jackowskiej. Usłyszymy wiersze Kory z jej pierwszego tomu „Krakowski spleen”, teksty ze zbioru „Stoję, czuję się świetnie” i utwory do tej pory niepublikowane. W wydarzeniu wezmą udział Ewa Kolasińska, aktorka i przyjaciółka Kory oraz Kamil Sipowicz, mąż Kory.

Poezja w całym mieście

W sobotę w godzinach popołudniowych ulicami miasta będzie kursował zabytkowy tramwaj, w którym poezję będą czytali i śpiewali aktorzy krakowskich teatrów. Mieszkańcy będą mogli w nim porozmawiać o współczesnej poezji, spotkać się z podróżującymi nim pisarzami i poetkami. Na wszystkich czekają pamiątkowe zakładki z cytatem, autografem lub rękopisem patronów tegorocznej Nocy Poezji.

W Nowej Hucie, w przestrzeni alei Róż zaplanowano poetycki pokaz multimedialny z okazji jubileuszu 70-lecia. Na telebimie zostaną wyświetlone fragmenty utworów poetyckich i prozatorskich autorów pochodzących z Nowej Huty czy też piszących o niej. Pokaz potrwa od 16.00 do 18.00.

„Ślepe niebo”

Ważnym punktem tegorocznej Nocy Poezji będzie też wieczór prozy Marka Hłaski „Ślepe niebo”, który rozpocznie się o 20.00 w De Revolutionibus. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane fragmenty powieści „Brudne czyny” i trzech opowiadań „Okno”, „Krzyż” i „Szukając gwiazd”.

Noc Poezji zwieńczy Krakowski Salon Poezji w Teatrze Słowackiego pod hasłem „Czy poeta to kłamca, który zawsze mówi prawdę?”. Wiersze poetów XX i XXI wieku, którzy nie otrzymali Nagrody Nobla, przeczytają m.in. Anna Dymna, Juliusz Chrząstowski, Rafał Dziwisz i Beata Paluch.

comments powered by Disqus