Postanowienia noworoczne. Dlaczego tak trudno w nich wytrwać?

Początek stycznia to czas postanowień noworocznych fot. LoveKraków.pl

Wraz z nadejściem nowego roku staramy się wprowadzić w swoim życiu pewne zmiany. Początek stycznia wzbudza w nas pozytywne emocje, dlatego też właśnie teraz się na nie decydujemy. - Zakładamy również, że wchodzimy w nowy etap życia – mówi dr Magdalena Nowicka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Początek stycznia to czas, kiedy postanawiamy zmienić siebie i swoje życie na lepsze. Decydujemy się na postanowienia i mamy nadzieję, że wytrwamy w nich przez najbliższe miesiące. – To taki moment, w którym mamy okazję odciąć swoją przeszłość, czyli przynajmniej miniony rok, podsumować go i zacząć planować kolejny – stwierdza Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

- To czysta karta, którą mamy dopiero okazję zapisać. Odcinając przeszłość, często zapominamy jednak o teraźniejszości. Nie konfrontujemy swoich planów z posiadanymi zasobami. A jak wiadomo, zasobów i nawyków nie można zmienić w przeciągu kilku dni – dodaje.

Po co nam postanowienia?

Symboliczne „rozstanie” z przeszłością u większości budzi pozytywne emocje związane z nowymi planami. - Nowy Rok sprzyja wprowadzaniu zmian, bo zakładamy, że wchodzimy w nowy etap życia. Coś się zamyka i coś się kończy. Dla wielu ludzi początek czegoś nowego oznacza pozytywne zmiany w życiu – ocenia dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS.

Jak jednak wiadomo, samo postanowienie to dopiero początek. Istotny jest również plan jego realizacji, który warto rozpocząć od hierarchii postanowień, czy tego, co jest dla nas najważniejsze oraz co może być źródłem motywacji.  – Wyznaczajmy sobie realne cele, które jesteśmy w stanie osiągnąć - stwierdza Joanna Gutral. – Nawet jeżeli nie uda nam się wytrwać we wszystkich postanowieniach, wykonamy jakąś ich część, a kontynuować będziemy mogli w kolejnym roku. Poza tym, informacją o postanowieniu możemy podzielić się z bliską osobą. Wówczas wsparcie może pomóc w wytrwaniu w postanowieniu, ponieważ deklarację składamy nie tylko sobie.

Najczęściej walczymy z uzależnieniem

Według psycholog, dr Nowickiej, postanowienia dotyczą najczęściej walki z uzależnieniami. – Rzucanie palenia czy dieta to tylko niektóre zmiany, które mają sprzyjać naszemu pozytywnemu wizerunkowi, co ma mieć związek ze zdrowym stylem życia. Postanowienia dotyczą również celów rozwojowych, np. nauki języków obcych, zdobywania kolejnych ważnych szczebli edukacji.

Jednak zbyt radyklane zmiany i spora ich ilość mogą sprawić, że trudno wytrwać w postanowieniach. Przede wszystkim zapominamy, że mamy już pewne przyzwyczajenia, których zmiana wymaga czasu. – Zmiany i plany często nie są precyzowane. Nie tylko istotne jest określenie celu, ale i wyznaczenie tego, jak chcemy go osiągnąć – mówi Joanna Gutral. – Trudno wytrwać również ze względu na presję społeczną. Chodzi o to, czy zmiany są istotne faktycznie dla mnie, czy wiem, że ktoś inny planuje coś takiego.

Zdarzają się porażki

Oczywiście zdarza się, że nie udaje się zrealizować postanowień. Magdalena Nowicka przyznaje, że pogodzenie się z porażką najłatwiej przychodzi osobom ze stabilną samooceną. -  Ważne jest potraktowanie tego jak pewnego doświadczenia i jednego z elementów życia. Istotna jest również regulacja emocjonalna, bo tak naprawdę każdą porażkę można przekuć w sukces za pomocą przewartościowania i nadania znaczenia.