Powstaje nowa pętla Krowodrza Górka. Kiedy wróci tramwaj?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Inwestycji Miejskich podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje co do terminu przywrócenia ruchu tramwajowego do pętli Krowodrza Górka. Zarys pętli w nowym kształcie jest już wyraźnie widoczny, ale do wykonania zostało sporo pracy.

Tramwaje przestały kursować do Krowodrzy Górki pod koniec kwietnia. Ma to związek z trwającą budową linii do Górki Narodowej. Na pętlę Krowodrza Górka tramwaje będą skręcać z torowiska prowadzącego dalej na północ. Równocześnie będzie ona już miała wyprowadzenie potrzebne do budowy w przyszłości linii na Azory, wzdłuż ul. Opolskiej.

Trudny czas dla pasażerów

Wyłączenie pętli z użytkowania jest uciążliwością dla pasażerów – nie tylko tych, którzy mieszkają lub przesiadają się na Krowodrzy Górce, ale też dla wszystkich, którzy z powodu zamknięcia torowiska muszą korzystać z mniej wygodnych dwukierunkowych tramwajów. Dodatkowo na czas wakacji również odcinek do ul. Bratysławskiej był wyłączony z ruchu, z powodu przebudowy podstacji trakcyjnej.

– We wrześniu, wraz z powrotem dzieci do szkoły, będziemy chcieli przywrócić ten tramwaj do kursowania w obecnej formie, do ul. Bratysławskiej. Zakładamy, że listopad mógłby być tym miesiącem, w którym – o ile nie zablokują tego problemy z dostawami – tramwaje zaczną kursować do nowej pętli Krowodrza Górka – deklarował w na początku czerwca Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Termin aktualny

ZIM deklaruje obecnie, że listopadowy termin pozostaje aktualny i możliwy do spełnienia, przy czym urzędnicy nie chcą na razie precyzować, czy stanie się to na początku czy na końcu miesiąca.

– Planujemy w listopadzie uruchomić komunikację tramwajową do pętli i samą pętlę, w takim zakresie, jakiego wymagają tego przepisy. To nie oznacza, że wszystko będzie zrobione, pewne elementy mogą być jeszcze niewykonane, ale tylko takie, które nie kolidują z uruchomieniem zgodnie z przepisami prawa budowlanego linii tramwajowej. Tramwaj będzie kursował, dojścia powinny być zabezpieczone w taki sposób, żeby pasażerowie mogli swobodnie z nich korzystać – zapowiada Jan Machowski, rzecznik prasowy jednostki. – Obecnie są już ustawione słupy trakcyjne, trwa przygotowywanie podłoża do zamontowania torowiska – dodaje. Jak mówi, wiele będzie w tej sprawie zależeć od pogody, ale w ostatnim czasie sprzyja ona wykonawcy i prace posuwają się do przodu.

Ulga na Opolskiej

Zanim pasażerowie tramwajów poczują ulgę, na ułatwienie mogą liczyć kierowcy. Od soboty 10 września kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą ze stron w ciągu ul. Opolskiej. Ruch drogowy poprowadzony będzie łącznicami drogowymi po południowej i północnej stronie tej arterii. To pozwoli rozpocząć prace przy budowie tunelu, którym poprowadzony będzie główny ciąg ul. Opolskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały