Opony zimowe czy całoroczne?
Popularność opon wielosezonowych, zwanych także całorocznymi w ostatnim czasie gwałtownie rośnie. Jest to związane z coraz większą wiedzą kierowców na temat istnienia tego rozwiązania oraz coraz szerszej oferty producentów w tym segmencie. Inny istotny czynnik, który ma wpływ na rosnące powodzenie opon wielosezonowych, to łagodne zimy występujące w ostatnich latach coraz powszechniej. Czym zatem są opony całoroczne?
Opony wielosezonowe to modele łączące cechy ogumienia letniego i zimowego. Odpowiednie zbalansowanie właściwości jezdnych, koniecznych do bezpiecznej podróży latem i zimą sprawia, że mogą być one użytkowane przez cały rok. Osiągany kompromis sprawia, że nie oferują one w skrajnych warunkach tak wysokich parametrów jezdnych jak opony sezonowe. W zamian za to, przy zachowaniu spokojnego stylu jazdy, poradzą sobie zarówno w lecie jak i w zimie.
Dużym powodzeniem wśród nabywców opon wielosezonowych cieszy się propozycja koncernu Michelin, dostępna pod adresem: https://www.sklepopon.com/model-opony/michelin-crossclimate-2. Michelin CrossClimate 2 to najnowszy modeli linii CrossClimate. Pierwsza generacja tego ogumienia miała duży udział w popularyzacji opon wielosezonowych w Europie. Michelin CrossClimate 2 to druga generacja tej przełomowej opony, zaprezentowana jesienią 2021 r. Projekt został udoskonalony pod kilkoma względami, co pozwoliło osiągnąć jeszcze lepsze wyniki w testach przyczepności czy hamowania.
Zdecydowana większość opon całorocznych to produkty zimowe, przystosowane do eksploatacji latem. Jest to rozwiązanie prostsze technicznie, nakierowane przede wszystkim na zachowanie odpowiednich parametrów w trudniejszych, zimowych warunkach.
Na polską zimę – opony wielosezonowe czy zimowe?
Czy opony wielosezonowe są dobre na zimę? Ze względu na zmieniający się klimat – coraz cieplejsze zimy, rzadsze opady śniegu i wzrost średniej temperatury, przez większą część roku opony całoroczne są w stanie zapewnić bezpieczeństwo jazdy.
Dopiero testy opon, wykonywane w skrajnych warunkach wykazują różnice pomiędzy odpowiedniej jakości oponami całorocznymi a sezonowymi. Przykładowo, opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumowej, zachowującej elastyczność nawet w skrajnie niskich temperaturach. Mieszanka opon wielosezonowych nie może być aż tak miękka, gdyż wówczas nie zapewniłaby odpowiednich parametrów jazdy latem – po nagrzanej, suchej drodze.
Opony całoroczne – dla kogo będą właściwym wyborem?
Dokonując swoistego zestawienia – opony całoroczne a zimowe, dojdziemy do wniosku, że ogumienie sezonowe osiąga lepsze wyniki w większości przeprowadzanych testów. Jest więc zdecydowanie lepszym wyborem dla osób szukających rozwiązań, gwarantujących najwyższe bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach.
Wielu kierowców używa jednak samochodu sporadycznie, najczęściej na krótkich dystansach, na zadbanych miejskich drogach. Niektórzy posiadają w gospodarstwie domowym drugi lub trzeci samochód, rzadko eksploatowany w skrajnych warunkach pogodowych. Właśnie dla takich zastosowań powstały opony wielosezonowe. Pozwalają one na bezpieczną eksploatację pojazdu w typowych warunkach jazdy, zapewniając oszczędności związane z brakiem konieczności sezonowej wymiany czy zakupu dwóch kompletów opon.
Oznaczenia opon zimowych i wielosezonowych
Jeżeli zatem w skrajne zimowych warunkach, gdy ulice są mocno zaśnieżone a temperatura jest bardzo niska, rezygnujemy z samochodu, możemy śmiało stosować opony wielosezonowe. Chcąc wybrać odpowiedni model takich opon, warto sugerować się opisami produktów w sklepach internetowych oraz opiniami użytkowników. Warto także poznać oznaczenia, by przez przypadek nie zakupić niewłaściwego kompletu ogumienia.
Opony wielosezonowe, podobnie jak zimowe posiadają na swoim boku symbol 3PMSF (trzech szczytów górskich i płatka śniegu), który oznacza, że oponę można stosować zimą. Tak samo jak modele zimowe mogą (choć nie muszą) posiadać również oznaczenie M+S (błoto i śnieg), sugerujące możliwość ich eksploatacji w takich warunkach.
Odróżnienia od opon zimowych możemy dokonać w tym przypadku szukając dodatkowego oznaczenia, które nie jest obecnie ustandaryzowane. Oznaczenia na oponach wielosezonowych mogą zatem mieć formę napisów: All Weather, All Seasons lub 4Seasons – niekoniecznie w dokładnie takim brzmieniu. Niektórzy producenci oznaczają także opony całoroczne umieszczając znak słoneczka (sugerujący letnie przeznaczenie) w bezpośrednim sąsiedztwie symbolu 3PMSF.
Przy wyborze opon całorocznych pomocne okażą się oczywiście także sugestie sprzedawcy lub dokładne opisy modelu na stronach sklepów internetowych, takich jak SklepOpon.com.