Pożegnanie arrasów. „To najczęściej odwiedzana wystawa w historii Wawelu”

Na Wawelu odbędzie się mapping ukazujący burzliwą historię arrasów. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921” zobaczyło do tej pory prawie 100 tys. widzów. To już ostatni dzwonek, by zobaczyć ekspozycję – z tej okazji Wawel zaprasza na finisaż, który potrwa od 18 do 24 października.

– Wystawą „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921” zachwycają się nie tylko zwiedzający z całej Polski, ale i z zagranicy. Stworzyliśmy ekspozycję nie tylko o zasięgu lokalnym, a fala pozytywnych recenzji dotarła nie tylko do środowiska muzealników. Do tej pory ekspozycję zobaczyło prawie 100 tys. widzów. To najchętniej wybierana przez zwiedzających wystawa w historii wawelskiego muzeum – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Królewski organizuje uroczysty finisaż ekspozycji pod hasłem „Pożegnajmy arrasy”, który potrwa od 18 do 24 października.

Co w programie?

W programie m.in. wydłużone godziny zwiedzania, bilety normalne w cenie ulgowych i pokaz multimedialny na dziedzińcu arkadowym ukazujący historię o burzliwych losach kolekcji opowiedziana muzyką i światłem, którą widzowie zobaczą bezpłatnie, pod gwiazdami.

W trakcie finisażu godziny zwiedzania zostaną wydłużone do 20.00. Widzowie będą mogli zakupić bilety w cenie ulgowych po godzinie 16.00. Na dziedzińcu arkadowym w godz. 19.00-21.00 będzie można bezpłatnie zobaczyć mapping.

– W poniedziałek 18 października wystawa, zgodnie z harmonogramem pracy Zamku Królewskiego, jest zamknięta. Zapraszamy jednak w tym dniu na bezpłatny mapping – informuje Urszula Wolak-Dudek, rzeczniczka Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycja wprowadza widza w atmosferę wnętrz zamkowych, odświętnie ozdobionych tapiseriami. Jest opowieścią o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów. Od powrotu z Rosji w 1921 roku rozpoczął się bowiem wieloletni proces konserwacji tapiserii, który trwa do dziś.

W odwróconej narracji widzowie podążają od współczesności przez kolejne powroty arrasów: 1961 i 1921 rok.

Aktualny akcent ekspozycji tworzą prace Marcina Maciejowskiego i Mirosława Bałki. Wystawę uzupełniają archiwalne fotografie ukazujące królewskie arrasy w różnych kontekstach społeczno-historycznych. W przestrzeni wystawy prezentowane są m.in. zdjęcie z Brigitte Helm – gwiazdą filmu Metropolis (1927) w reż. Fritza Langa, która gościła na Wawelu i podziwiała Zygmuntowską kolekcję.

Ze względu na limity bezpieczeństwa, na terenie wystawy może przebywać jednocześnie 157 osób.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto