Pożegnanie Jerzego Treli. „Był niezrównanym mistrzem słowa scenicznego” [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dziś w kościele oo. Dominikanów odbyły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli - wybitnego aktora i Honorowego Obywatela Krakowa. Artysta spocznie na cmentarzu w rodzinnych Leńczach.

Jerzego Trelę żegnała dziś nie tylko rodzina, ale także miłośnicy teatru, przyjaciele i przedstawiciele świata kultury.

– Odszedł jeden z najwybitniejszych artystów teatru polskiego. Znakomity aktor i pedagog. Twórca wielu pamiętnych i niesłychanie różnorodnych kreacji scenicznych, filmowych, telewizyjnych i radiowych. A wreszcie wspaniały mistrz i wychowawca kilku pokoleń studentów krakowskiej AST oraz jej rektor. Odszedł człowiek szlachetny o wielkiej erudycji i kulturze literackiej oraz stałych przekonaniach artystycznych, którym zawsze był wierny, niezależnie od ceny tej wierności. (…) Ufam, że śp. Jerzy Trela pozostanie w pamięci potomnych jako wzór artysty całym swoich sercem, talentem i kunsztem służący prawdzie, dobru i pięknu ­– napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Legenda Starego Teatru

Jerzy Trela przez ponad 50 lat był związany ze Starym Teatrem i stworzył wiele wybitnych kreacji aktorskich. Rola Gustawa-Konrada w „Dziadach” reż. Swinarskiego przyniosła mu nie tylko uznanie krytyków, ale także zapisała się w historii polskiego teatru.

– Jerzy Trela – choć sam obruszyłby się na to określenie – na zawsze pozostanie niekwestionowaną Legendą Starego Teatru, genialnym Artystą, którego skromność dorównywała Jego Talentowi. Swymi kreacjami otwierał nowe przestrzenie teatralnych poszukiwań. Nikt nam Go nie zastąpi – pisał zespół Starego Teatru w Krakowie.

Jerzy Trela zmarł 15 maja w wieku 80 lat. Wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła całym środowiskiem teatralnym i filmowym.

– Był niezrównanym mistrzem słowa scenicznego. Monologi romantyczne wypowiadane charakterystycznym głosem mistrza sięgały najwyższych poziomów sztuki aktorskiej i zapadały w pamięć jako wykonania ikoniczne. (…) Przez niemal półwiecze świadkiem rozkwitu jego twórczości był Kraków, a teatralnym domem Stary Teatr w Krakowie – napisał w liście Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jerzy Trela spocznie na cmentarzu w rodzinnych Leńczach. Ceremonia pochówku odbędzie się dziś o godz. 14:00. Wieczorem zaś w Starym Teatrze zostanie wyświetlony legendarny spektakl „Wyzwolenie” z Jerzym Trelą w roli głównej.

comments powered by Disqus