Praca stewarda [Rozmowa]

Kibice Wisły Kraków podczas meczu z Cracovią fot. Adam Frączek/LoveKraków.pl

Niedawno rozpoczął się nabór na stanowisko stewarda w Wiśle Kraków. Osoby, które zostały zakwalifikowane, przejdą specjalne szkolenie od 4 do 7 maja. Z jednym ze stewardów, pełniących obecnie tę rolę na stadionie Wisły, przeprowadziliśmy rozmowę. Wolał pozostać anonimowy.

Aleksander Sarota, LoveKraków.pl: Na czym właściwie polega praca stewarda?

Steward to inaczej służba informacyjna. Praca polega więc w głównej mierze na udzielaniu kibicom, będącym na obiekcie, wszystkich informacji w zależności od pytania. Naszym zadaniem jest odpowiedź na pytanie zadane przez kibica i pomoc (np. poprzez wskazanie miejsca na trybunie). W naszej gestii leży również pomoc niepełnosprawnym czy też dzieciom lub starszym. Sprawdzanie i stwierdzenie uprawnień osób wchodzących na imprezę masową oraz legitymowanie w celu ustalenia ich tożsamości to też nasz obowiązek. Mamy za zadanie również czuwanie nad bezpieczeństwem podczas takiej imprez, jak i  wydawanie poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem obiektu. Dodatkowo, steward powinien udzielić pierwszej pomocy medycznej w podstawowym zakresie i pomagać przy różnych działaniach ratowniczych w zależności od potrzeb.

Jak zostać stewardem?

To bardzo proste. Stewardem może zostać każda osoba powyżej 18 roku życia. Wystarczy przejść odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych oraz pierwszej pomocy. Szkolenia organizowane są przez klub. Po odbyciu szkolenia otrzymuje się certyfikat stewarda z PZPN i można zaczynać pracę, oczywiście nie tylko na meczach piłki nożnej.

Słyszałem, że steward nie może stać przodem do boiska, a oglądanie meczu jest zakazane. Co więcej, nie może nawet okazywać radości po bramce strzelonej przez jego zespół. Ile w tym wszystkim jest prawdy?

Przychodzimy do pracy, a nie na mecz. To prawda, nie możemy się cieszyć po bramkach zdobytych przez nasz zespół, trzeba hamować swoje emocje nawet wtedy, kiedy przypadkiem uda się zobaczyć bramkę. Co do podglądania wydarzeń na boisku, wszystko zależy od tego na jakim stanowisku znajduje się dany steward.

Z jakimi problemami spotyka się steward podczas meczu?

Nie ma jakichś szczególnych problemów. Czasem problemem może być kibic, który wypił za dużo piwa w trakcie meczu.

Za jakie zachowania kibice są upominani?

Kibic upominany jest przez stewarda w przypadku łamania zasad regulaminu, czyli np. palenie papierosów na obiekcie, agresywne zachowania wobec innych itp. Przeszkadzanie w oglądaniu meczu innym kibicom (zasłanianie widoczności) również kwalifikuje się do podjęcia działania prewencyjnego przez stewarda. To są najbardziej typowe zachowania za które steward powinien upomnieć kibica.

Co powinien zrobić steward, jeśli upomina danego kibica, a ten w ogóle nie słucha jego poleceń?

Steward powinien ponowić swą akcję. Jeżeli po kilku upomnieniach nie przynosi ona efektu, ma prawo wezwać służbę porządkową w celu eliminacji zagrożenia płynącego ze strony danego kibica.

Jakie podejście do waszej pracy mają kibice?

Kibic kibicowi nierówny, że tak to określę. W większości przypadków są jednak bardzo przyjaźnie nastawieni do naszej pracy. Uśmiechają się do nas i szanują to, co robimy. Bo przecież my tam jesteśmy dla nich. Jeszcze raz zaznaczę: naszym zadaniem jest pomagać kibicom i działać tak, aby czuli się oni komfortowo na obiekcie podczas imprezy masowej.

Ilu stewardów pracuje na stadionie podczas meczów Białej Gwiazdy?

Niestety nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Klub poinformował, że do tej pracy chętnie przyjmowane są kobiety. Czy na stadionie jest dużo przedstawicielek płci pięknej?

Z biegiem czasu Pań zaczęło przybywać w naszej pracy. W chwili obecnej klub zachowuje parytet. Z tego co zaobserwowałem, kobiety bardzo dobrze radzą sobie w tej pracy i darzone są ogromną sympatią wśród kibiców, w szczególności przez Panów.