Prawdziwie zaczarowana wystawa w Pałacu Wielopolskich

Od 2 września w Holu Kamiennym krakowskiego magistratu będzie można podziwiać obrazy radnej Grażyny Fijałkowskiej oraz artystki zwanej ,,malarką anielską”– Łucji Kłańskiej-Kanarek. Wystawa nosi tytuł „Zaczarowany Ogród”.

Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych zdobić będą niezwykłe prace ukazujące piękno przyrody i otaczającego nas świata. Nie zabraknie urzekających ogrodów, kwiatów, bujnej roślinności i… tajemniczych gości. Na każdym z dwunastu prezentowanych obrazów Grażyny Fijałkowskiej zwiedzający będą mogli dostrzec innego ptasiego bohatera.

Zaczarowany świat natury

Krakowska radna rozpoczęła przygodę z malarstwem już we wczesnej młodości. Fascynacja naturą oraz sztuką sprawiły, iż tematyką większości jej obrazów stały się motywy roślinne oraz zwierzęta, szczególnie ptaki i koty.

– Pierwszą z wystaw miałam, gdy pracowałam w szkole jako nauczycielka i w bibliotece szkolnej wystawione były moje prace. Malowanie od zawsze było moim hobby, każdą wolną chwilę spędzam z pastelami – wspomina Grażyna Fijałkowska.

Na ekspozycji „Zaczarowany Ogród” znajdzie się również dwanaście obrazów krakowskiej malarki Łucji Kłańskiej-Kanarek. Oprócz motywów roślinnych artystka wykorzystuje w swoich dziełach także elementy świata baśniowego i fantastycznego. Jednak nie tylko przyroda stanowi wspólny element prac obydwu artystek.

– Jesteśmy pozytywnie nastawione do świata, lubimy ludzi, zwierzęta, przyrodę i to nas łączy. Łączy to też nasze prace – mówi Łucja Kłańska-Kanarek.

Ci, którzy odwiedzą krakowski magistrat, zobaczą nie tylko magiczny świat natury, ale także odczują ogrom ciepła i pozytywnej energii. Artystki stworzyły obrazy, które są pełne koloru, nadziei i radości.

Wernisaż wystawy „Zaczarowany Ogród” odbędzie się 2 września o godz. 18:00 w Holu Kamiennym krakowskiego magistratu przy pl. Wszystkich Świętych 3-4. Prace będą eksponowane do 15 września w godzinach pracy UMK.

Kim są autorki wystawy?

Grażyna Fijałkowska, radna miasta Krakowa od III kadencji oraz radna Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim od 1998 r., jest wielką pasjonatką sztuki. Malować zaczęła we wczesnej młodości, a dziś na swoim koncie ma wiele niezwykłych dzieł.

Artystka-amatorka może pochwalić się również publikacjami na temat sztuki witrażu, w tym kompendium wiedzy o krakowskich witrażach sakralnych, tworzonych od średniowiecza do czasów współczesnych. Jest także nauczycielką oraz członkinią Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.

Z kolei Łucja Kłańska-Kanarek, nazywana ,,malarką Krakowa” i ,,malarką anielską”, zasłynęła licznymi pejzażami oraz portretami. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych i Wydziału Plastycznego UP w Krakowie. Oprócz natury interesuje ją również tematyka judaistyczna. Obrazy artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i polskich galeriach oraz w wielu krajach na całym świecie.